Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Klatovský jezuitský kostel čeká rekonstrukce za 100 milionů korun

Kraje: Plzeňský / juml / ČTK / 4. května 2017 13:52
Klatovský jezuitský kostel čeká rekonstrukce za 100 milionů korun

Jezuitský kostel v Klatovech
Autor: farnost- klatovy.info

Klatovy/Plzeň - Do rozsáhlé rekonstrukce kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce na hlavním náměstí v Klatovech se chce ještě letos pustit církev. Plzeňské biskupství uspělo se žádostí o dotaci z Evropské unie. Oprava významného barokního jezuitského kostela má stát 103 milionů korun, dotace pokryje kolem 90 procent, řekl dnes ČTK plzeňský biskup Tomáš Holub.

Už dříve se díky evropským dotacím opravila za deset milionů korun střecha kostela a za 24 milionů se opravily katakomby s 38 dochovanými mumiemi jezuitů a měšťanů. Katakomby jsou nyní nejnavštěvovanější památkou města, loni jimi prošlo 47.000 lidí. Po dokončení rekonstrukce kostela se počítá s tím, že vznikne průchod z katakomb v kryptě přímo do kostela. Turisté si tak budou moci s průvodcem prohlédnout také interiér chrámu, doplnil klatovský místostarosta Václav Chroust (ODS).

"Pro nás je důležité, aby jezuitský kostel byl nadále místem, kde se snoubí možnost slavení liturgie, koncertů a turistického provozu," řekl Holub. Projekt zahrnuje opravy elektroinstalace, sítí, všech vnějších omítek, rekonstrukci cenných fresek, varhan, oltáře i vytvoření turistického zázemí. Na nákladech se bude podílet město. Zatím slíbilo příspěvek 3,5 milionu korun. Radnice také nechá srovnat a opravit hlavní schodiště ke chrámu. "Je to taková zvláštnost, ale schody ke kostelu nepatří církvi, jsou na výpisu města," řekl Chroust.

Těší ho, že se dominanta náměstí dočká opravy. "Dojde k rekonstrukci varhan a k restaurování nádherných barokně iluzivních maleb v presbytáři a v kupoli kostela," uvedl. Fresky vytvořil v roce 1716 Johann Hiebel, který pracoval pro jezuity také například v pražském Klementinu. Klatovské fresky patří podle Chrousta k jeho největším dochovaným iluzivním malbám v ČR. "Je to stále ještě neobjevený český Caravaggio," dodal místostarosta.

Biskupství připravuje výběrové řízení, s opravami chce začít ještě letos. Rekonstrukce musí být hotová do konce roku 2019. Vedle Klatov uspěla církev i s dalšími žádostmi o dotace na opravy významných chrámů. Stomilionová rekonstrukce tak čeká plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje, kostel v Plasích se bude opravovat za zhruba 80 milionů korun. Biskupství usiluje také o dotaci na opravu barokního chrámu v Přešticích za přibližně 80 milionů korun, dodal Holub.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)