Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Trump zrušil zákaz politické činnosti církví. "Nedovolíme, aby věřící byli obelhávání a umlčováni"

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 5. května 2017 7:52
Trump zrušil zákaz politické činnosti církví.

Donald Trump
Autor: Flickr.com / Gage Skidmore / Creative Commons

Washington -

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal exekutivní příkaz, který ruší zákaz politických aktivit církví a náboženských organizací. Podle dosavadních pravidel se nesměly zapojovat do politického dění, protože by přišly o výhodu osvobození od daní. "Nedovolíme, aby věřící byli napříště obelhávání a umlčováni," komentoval prezident své nařízení.

Podle zákona z roku 1954 se nesměly americké organizace osvobozené od daňové povinnosti zapojovat do politických kampaní a otevřeně podporovat kandidáty ve volbách. Nesměly takové osoby ani finančně podporovat.

Ke zrušení příslušného zákona by prezident potřeboval souhlas Kongresu. Podle právních expertů ale může záležitost vyřešit i tím, že vládu exekutivním příkazem pověří zákaz politických aktivit ignorovat.

Trumpův příkaz rovněž částečně ruší regulační nařízení, která postihovala pracovníky církevních organizací bojujících proti potratům. Dekret ale neobsahuje ustanovení, které by vládním úředníkům umožnilo odmítnout služby homosexuálům s odkazem na své náboženské přesvědčení. Tohoto kroku se americké organizace na ochranu lidských práv obávaly.

Vlivná Americké unie občanských práv (ACLU) se přesto vůči Trumpově rozhodnutí ohradila. Oznámila, že proti exekutivnímu příkazu prezidenta podá žalobu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)