Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Tomáš Halík oceněn Papežskou radou pro kulturu

Domácí zpravodajství / juml / red. / 9. května 2017 14:41
Tomáš Halík oceněn Papežskou radou pro kulturu

Kněz, teolog a religionista Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie
Autor: Halik.cz

Praha/Vatikán - Český teolog, filozof a spisovatel Tomáš Halík obdrží letošní cenu Per artem ad Deum (Uměním k Bohu), kterou každoročně uděluje Papežská rada pro kulturu za vynikající zásluhy na poli kultury, zejména za podporu dialogu mezi kulturami. Magazín Christnet o tom informovala Česká křesťanská akademie.

Medaili Per artem ad Deum obdrželi v minulosti např. režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof  Penderecki a Arvo Pärt.

Papežskou radu pro kulturu při Apoštolském Stolci v Římě (nazývanou též vatikánským ministerstvem kultury) zřídil v roce 1982 papež Jan Pavel II. a jejím úkolem jsou vztahy církve se světem kultury a vědy. Papežskou radu pro kulturu vede v současnosti kardinál Giafranco Ravasi, s nímž Tomáš Halík společně přednášel v rámci iniciativy Benedikta XVI., nazvané „Nádvoří národů“.

Tomáš Halík, oceněný za „svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci“, převezme letošní medaili Per artem ad Deum v rámci festivalu Sacroexpo v Polsku. Spolu s ním budou vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller, jediný polský držitel Templetonovy ceny a německá umělkyně Claudia Henzler.

Tomáš Halík získal v Polsku, kde vyšlo v překladech 13 jeho knih, už dříve řadu ocenění – Rytířský kříž Řádu za zásluhy od prezidenta Polské republiky, čestný titul Pontifex od Klubu Katolické inteligence, cenu Fénix za nejlepší zahraniční knihu a čestný titul Muž smíření od Společnosti křesťanů a Židů za veřejná vystoupení proti antisemitismu. 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)