Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Čtyřicítka lidí prošla Prahou za obnovu Mariánského sloupu

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 20. května 2017 18:24
Čtyřicítka lidí prošla Prahou za obnovu Mariánského sloupu

Staroměstské náměstí s původním mariánským sloupem
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Z kostela Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově vyšel dnes po poledni náboženský průvod za obnovu Mariánského sloupu. Na akci, kterou svolalo Hnutí obnovy duchovních tradic, přišly asi čtyři desítky lidí. Cílem průvodu bylo místo strženého sloupu na Staroměstském náměstí a poté Týnský chrám.

Průvod měl na trase několik modlitebních zastavení. "Znovupostavení sloupu se dotýká všech křesťanů," řekl přítomným při jednom z nich duchovní a předseda hnutí Jiří Koníček. "Národ v každé době potřebuje jednotu, která začíná ve vzájemné úctě. To je výchozí bod tolerance jiných hodnot druhého," poznamenal. Obnova sloupu není podle něj pouze obnovou historické památky, ale i vítězstvím dobra a je také aktuální pro národní usmíření.

Mariánský sloup se stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích, byl vztyčený 26. září 1650 jako jeden z prvních na území Čech. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav, protože ho považoval za symbol habsburské nadvlády.

Téměř šestnáctimetrový sloup, na jehož vrcholu byla pozlacená socha Panny Marie, měl připomínat hrdinství řady obyvatel Prahy, kteří v roce 1648 ubránili Staré a Nové Město pražské před Švédy.

Podle měsíc staré informace začaly úřady posuzovat návrat sloupu na Staroměstské náměstí. Žádost o jeho umístění podala Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Na místo by se mohl vrátit v roce 2018, kdy si Praha připomene výročí stržení této památky.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)