Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Začíná muslimský postní měsíc ramadán

Ze světa / kir / ČTK / 28. května 2017 12:19
Začíná muslimský postní měsíc ramadán

Ilustrační foto: třetí nejposvátnější místo islámu mešita Al-Aksá v Jeruzalémě
Autor: Pixabay.com

Mekka -

Muslimové po celém světě tento víkend zahájí postní měsíc ramadán. Tento svátek každý rok začíná v jinou dobu, protože se odvíjí od islámského kalendáře, který je lunární, a tudíž o 11 dní kratší než gregoriánský. Ramadán začíná, když je spatřen srpek nového měsíce. Zatímco postní měsíc v 34 zemích v souladu s prohlášením Saúdské Arábie oficiálně začal po západu slunce v pátek, v Pákistánu, Indii a Bangladéši, kde srpek měsíce spatřen nebyl, začal až v sobotu. Informoval o tom zpravodajský web Al-Džazíra.

Postní měsíc je jedním z pěti pilířů islámu a má sloužit k přiblížení člověka k Bohu a k sebereflexi. Podle tradice byl právě v této době seslán muslimskému prorokovi Mohamedovi korán a platilo, že o ramadánu se nemá válčit. Lidé se mají věnovat četbě koránu a náboženskému rozjímání.

Půst muslimové drží od rozednění do setmění. Trvání půstu se tak po světě různí. Nejdelší půst čeká muslimy v Reykjavíku (20 hodin), v Helsinkách (19 hodin a 28 minut) a ve Stockholmu, Oslu a Kodani (asi 19 hodin).

Výjimky z půstu jsou povoleny pouze pro zvláštní případy - pro staré a nemocné lidi, kojící nebo těhotné ženy, pro lidi na cestách a malé děti.

Po celém dni půstu začíná takzvaný iftár, neboli bohaté jídlo, které půst pro uplynulý den ukončí. Velká města v převážně muslimských zemích tak v nocích během ramadánu ožívají a lidé spolu jedí ve velkých skupinách.

Ramadán končí veselým svátkem íd al-fitr, který letos podle kalendáře používaného v Mekce začne se zatměním slunce 24. června. Připadá na první den desátého měsíce lunárního kalendáře a na rozdíl od ramadánu v něm muslimové nesmějí držet půst. Íd al-fitr se většinou slaví tři dny a je povinností poskytnout při něm pomoc chudým.

 

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)