Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

K útoku na koptské křesťany v Egyptě se přihlásil Islámský stát

Ze světa / kir / ČTK / 28. května 2017 12:29
K útoku na koptské křesťany v Egyptě se přihlásil Islámský stát

Koptové demonstrující v Egyptě. Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Káhira -

Radikální organizace Islámský stát se dnes přihlásila k pátečnímu útoku na koptské křesťany v egyptské provincii Mínjá. Informovala o tom agentura Reuters. Ozbrojenci v pátek zaútočili na autobus a další vozidla s kopty asi 220 kilometrů jižně od Káhiry. Při útoku přišlo o život nejméně 29 lidí a dalších 24 osob bylo zraněno. Mezi mrtvými byla i řada dětí.

Podle svědků pátečního incidentu autobus a další vozidla s kopty, kteří měli po pouštní cestě namířeno do kláštera svatého Samuela, zastavilo asi osm až deset maskovaných mužů ve vojenských uniformách a následně na věřící začali střílet. Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že atentátníci na místo přijeli ve třech vozech. Ženám prý sebrali veškeré zlaté šperky. Když útočníci z místa ujížděli, jednomu vozu praskla pneumatika, proto atentátníci zastavili nákladní vůz, zabili jeho posádku, kterou tvořili koptští zedníci, a v odcizeném voze ujeli. Bezpečnostní složky po útočnících zahájily rozsáhlé pátrání.

Egyptské letectvo v pátek zaútočilo na šest základen islámských radikálů ve východní Libyi a nálety podle egyptské státní televize pokračují i dnes. Kde přesně se nálety uskutečnily zatím oficiálně potvrzeno nebylo. Agentura AFP však v pátek s odvoláním na svědky na místě informovala, že egyptské letectvo zaútočilo na východolibyjské městě Derna, které ovládá milice blízká teroristické síti Al-Káida.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky v Egyptě po svržení tehdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013. Radikálové koptské křesťany viní z podpory sesazení Mursího. V zemi platí tříměsíční výjimečný stav poté, co na začátku dubna zabili sebevražední atentátníci ve dvou kostelech - v Tantě a v Alexandrii - 45 lidí. I k tomuto masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Radikálové tehdy varovali před dalšími útoky. Koptská menšina, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
24%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 59)