Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Biskupové by ocenili vyznamenání Vlka

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 9. června 2017 17:35
Biskupové by ocenili vyznamenání Vlka

Kardinál Vlk ve studiu televize Noe
Autor: ADV studio

Praha - Zástupci českých biskupů vítají iniciativu poslanců vyznamenat zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Sněmovna navrhovala někdejší hlavu tuzemské katolické církve vyznamenat u příležitosti státního svátku 28. října. Prezident Miloš Zeman to ale odmítl, s Vlkem měli spory. Podle vedení České biskupské konference (ČBK) je to v jeho kompetenci.

"Tento způsob návrhu vyznamenání je zcela v duchu zákona o udělování státních vyznamenání, je však v kompetenci prezidenta republiky, který z návrhů přijme, či koho dalšího navrhne sám na vyznamenání," uvedli dnes ve společném prohlášení předseda ČBK kardinál Dominik Duka a místopředseda ČBK arcibiskup Jan Graubner. "Jako zástupci katolických věřících jsme vždy potěšeni, když je vyznamenán člověk, který osvědčil svou víru i občanské postoje, a ukázal tak svým spoluobčanům dobrý příklad života," uvedli.

Podle prezidenta udělal Vlk všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší. Podle Kolegia projektu Paměti národa, který shromažďuje vzpomínky pamětníků totalitních režimů, Zeman o Vlkovi účelově lže a tím, že odmítá vyznamenání udělit, si vyřizuje osobní účty.

"Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho," komentovalo kolegium Zemanovo rozhodnutí. Jeho členy jsou třeba socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík nebo šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Vlk, který zemřel po těžké nemoci letos 18. března ve věku 84 let, v minulosti Zemana kritizoval. Naposledy loni na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta. Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Zeman se pak nezúčastnil Vlkova pohřbu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
7%
 
(Počet hlasů celkem: 365)