Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Tisíce syrských uprchlíků se vrací oslavit konec ramadánu do své rodné země

Ze světa / kir / ČTK/Reuters /red. / 19. června 2017 11:11
Tisíce syrských uprchlíků se vrací oslavit konec ramadánu do své rodné země

Ilustrační foto
Autor: Charita.cz

Cilvegözü (Turecko) - Tisíce Syřanů přecházejí v těchto dnech s kufry, nákupními taškami a nemluvňaty v náručí syrsko-tureckou hranici na přechodu Cilvegözü. Vstupují do Sýrie, z níž uprchly před boji a kde by všichni rádi obnovili zase svůj původní život. V těchto dnech je k návratu láká, jak napsala agentura Reuters, blížící se svátek íd al-fitr, který se slaví po skončení muslimského postního měsíce ramadánu.

Od začátku syrské občanské války přijalo Turecko na tři miliony Syřanů, čímž v Turecku vznikla vůbec největší komunita syrských uprchlíků na světě. Turecko jim nedovolovalo své území opustit, avšak nyní učinilo výjimku. Mohou jet slavit íd al-fitr do Sýrie a budou přijati zpět, pokud se do měsíce vrátí.

Někteří chtějí v Sýrii znovu začít, ale pokud to nebude možné, využijí možnosti a do měsíce zamíří zpět do Turecka. Další chtějí v Sýrii zůstat, protože mají za sebou obtížné období v Turecku, kde nebylo snadné najít práci. "Jeden den jste ji měli, druhý už ne," řekla Savsan Mustafová, která se vydala přes hranici se svými dvěma dcerami. "Někdy vám sice dají práci, ale nezaplatí. A i když zaplatí, nestačí to," řekla o situaci v Turecku."Už jenom ucítit půdu Halabu je lepší než to zde. Raději tam zemřu ve válce než tady hladem," řekla tato Syřanka pocházející z provincie Halab.

Většina Syřanů v Turecku žije mimo vládou vybudované tábory a bojuje o živobytí, protože jejich příjmy nestačí na zaplacení nájmu, jídla a oblečení. Turecká vláda v roce 2016 uzavřela s Evropskou unií dohodu o uprchlících a zpřísnila opatření na hranicích. Podle svého vyjádření vydala na ubytování uprchlíků 25 miliard dolarů (590 miliard Kč).

Úřady zatím neposkytly informace o tom, kolik Syřanů se dosud vrátilo. Podle svědků, jež citoval Reuters, jen za několik hodin prošlo přechodem Cilvegözü ve čtvrtek na 3000 lidí. Právo jet oslavit svátek do Sýrie mají lidé s platnými cestovními dokumenty a použít mohou buď přechod Cilvegözü nebo Öncüpinar. Íd al-fitr začne 25. června a kdo se bude chtít do Turecka vrátit, měl by to učinit do 14. července. Kdo přijde později, bude považován za nového příchozího a bude muset projít obvyklou přijímací procedurou, tvrdí zástupce guvernérova úřadu v turecké pohraniční provincii Hatay.

Západní spojenci kritizovali Turecko za příliš volný hraniční režim, který zneužívali radikálové, takže Ankara 900 kilometrů dlouhou hranici zabezpečila plotem, zdí i příkopy a minami. Loni vyslala do bojů své vojáky, kteří pomáhali bojovat proti Islámskému státu v pohraničních oblastech.

V tureckých pohraničních městech a vesnicích jsou stále stovky tisíc uprchlíků. Podle úřadů se ale do Sýrie vrátily už tisíce lidí z měst, která byla osvobozena od radikálů. Nelze ale přesně ověřit do jaké míry se jedná jen o propagandu syrského režimu, který označuje za radikály a teroristy všechny své odpurce. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)