Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Izrael zmrazil plány smíšené modlitební zóny u Zdi nářků

Ze světa / juml / ČTK / 27. června 2017 10:24
Izrael zmrazil plány smíšené modlitební zóny u Zdi nářků

Chrámová hora v Jeruzalémě, posvátné místo Židů i muslimů
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Jeruzalém - Izraelská vláda v neděli zmrazila plán zřízení společné modlitební zóny pro muže i ženy u Zdi nářků v jeruzalémském Starém Městě. Kabinet Benjamina Netanjahua tak podlehl nátlaku ultraortodoxních politiků, kteří se stavěli proti změnám na nejposvátnějším místě judaismu.

V současnosti se mohou muži a ženy u Zdi nářků modlit jen v oddělených částech. Pro liberálně smýšlející židy měla vzniknout třetí zóna, v níž by mohli být všichni spolu.

O rovnoprávnost obou pohlaví u památky usiluje po desítky let skupina zvaná Ženy zdi. Izraelská vláda vznik smíšené zóny schválila loni, nicméně kvůli protestům politiků z ultraortodoxních stran zastoupených v Netanjahuově vládní koalici se plán nikdy neuskutečnil. Agentura DPA připomíná, že proti bylo i Jordánsko, které spravuje Chrámovou horu; Zeď nářků tvoří část její západní stěny.

"Dnešní rozhodnutí... ztíží naši práci při propojování Izraele a židovského světa," postěžoval si Natan Šaransky, šéf Židovské agentury pro Izrael, která udržuje kontakty s židovskými komunitami za hranicemi židovského státu.

Vyznavače liberálnějších proudů judaismu současné rozdělování mužů a žen u Zdi nářků popuzuje, napsala agentura Reuters. Zeď nářků je zbytek někdejšího Herodova chrámu, který zbořili v roce 70 našeho letopočtu Římané. Spravuje ji ultraortodoxní rabín.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
66%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
22%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 78)