Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Katolíci a protestanti ustavili komisi o době pobělohorské, chtějí odstranit předsudky

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 29. června 2017 10:18
Katolíci a protestanti ustavili komisi o době pobělohorské, chtějí odstranit předsudky

Reprodukce obrazu J. Matthausera: Jan Amos Komenský se loučí s vlastí
Autor: Repro herbia.cz / Jan Matthauser

Praha - Katolíci a protestanti budou společně zkoumat bouřlivou dobu náboženských střetů v 17. století. Vytvořili společnou komisi a chtějí vydávat publikace či pořádat konference. Chtějí tak odstranit předsudky a najít vzájemné porozumění, oznámili po dnešním společném jednání zástupci České biskupské konference a Ekumenické rady církví v tiskové zprávě. Zaměří se na stavovské povstání, které vyvrcholilo roku 1620 bitvou na Bílé hoře, a následné obracení lidí na katolickou víru.

"Je to úsilí, abychom odstranili předsudky, které jsou mezi námi. Abychom si i díky výstupům z práce komise byli jako křesťané blíž," sdělil předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý. "Smyslem práce komise by mělo být prohloubení ekumenického dialogu a spolupráce, ale i výzva do širší společnosti, že je nutné stavět na tom, co nás spojuje, a nehledat to, co nás rozděluje," uvedl předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.

Badatelé se v rámci práce komise zaměří podle mluvčího biskupské konference Františka Jemelky mimo jiné na stavovské povstání, bitvu na Bílé hoře a rekatolizaci, kdy byli po krachu stavovského povstání nekatolíci i násilně obraceni na katolickou víru. Po bitvě na Bílé hoře byli z českých zemí vyháněni nekatoličtí kněží a nekatolíci třeba nemohli vykonávat ve městech živnost.

Česká biskupská konference je sborem katolických biskupů České republiky a Ekumenická rada církví zase zastupuje hlavně nekatolické církve, ačkoli spolupracuje i s římskokatolickou církví či židovskými obcemi. Členy komise budou zástupci obou organizací, včetně jejich předsedů Duky a Ženatého. Kromě nich budou v komisi také vědečtí pracovníci, Tomáš Parma z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nebo Jiří Just z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
30%
 
(Počet hlasů celkem: 132)