Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zemřel mluvčí papeže Jana Pavla II. a člen Opus Dei Navarro-Valls

Ze světa / vlu / ČTK / 7. července 2017 8:10
Zemřel mluvčí papeže Jana Pavla II. a člen Opus Dei Navarro-Valls

Joaquín Navarro-Valls
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Řím - Ve věku 80 let zemřel ve středu v Římě dlouholetý mluvčí a jeden z nejbližších spolupracovníků bývalého papeže Jana Pavla II. Joaquín Navarro-Valls. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na katolickou organizaci Opus Dei, jejímž byl španělský novinář členem.

Navarro-Valls skonal na rakovinu slinivky břišní, uvedla Opus Dei (Dílo boží) na svém webu. Jako vatikánský mluvčí působil mezi lety 1984 a 2006, tedy téměř během celého pontifikátu Jana Pavla II.. Jeho odpůrci jej obviňovali, že využívá své funkce v ultrakonzervativním pojetí a interpretuje papežova poselství po svém.

Benedikt XVI. jej po svém zvolení v dubnu 2005 ponechal v úřadu, neboť chtěl zajistit kontinuitu v čele církve. Vztahy mezi nových papežem a mluvčím ale nebyly tak silné a Navarro-Valls několikrát vyjádřil přání z úřadu odejít, což učinil v červenci 2006.

Navarro-Valls patřil k Opus Dei, jejíhož zakladatele Josemaríu Escrivá de Balaguera prohlásil v roce 2002 Jan Pavel II. za svatého. Organizace se sídlem v Římě má po celém světě asi 87.000 členů, jejich seznam je ale tajný a vstup mezi ně složitý. Klíčovou náplní činnosti Opus Dei je vzdělávání. Organizace ale bývá obviňována z elitářství a zneužívání vlivu díky napojení na politické špičky.

Kritiku si Opus Dei vysloužila i kvůli působení svých členů v ultrapravicových vládách, například za frankistické diktatury (1939–1975) ve Španělsku či v 70. letech v Latinské Americe. K Opus Dei patří i současný mluvčí Vatikánu Američan Greg Burke.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)