Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Donace.cz

V USA roste počet křesťanů, kteří se nehlásí k žádné denominaci

Ze světa / milmraz / DINGIR / 22. července 2017 12:26
V USA roste počet křesťanů, kteří se nehlásí k žádné denominaci

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

USA - Podle nejnovějšího výzkumu Gallupova institutu je nyní v USA více protestantů, kteří se neidentifikují s konkrétní denominací, než těch, kteří jsou jasně zařazeni. Anketa byla provedena telefonicky v měsících květnu a prosinci loňského roku a zúčastnily se jí dva tisíce dospělých respondentů ze všech států federace. Z výsledků vyplývá, že počet křesťanů, kteří uvedli, že patří ke konkrétní denominaci, klesl z 50 % v roce 2000 na 30 % v roce 2016.

To je způsobeno dvěma vzájemně se doprovázejícími trendy: Mnoho průzkumů v posledních letech vykazuje nárůst Američanů bez vyznání („nones“), kteří se nehlásí k žádnému náboženství – jejich počet se za posledních 16 let zdvojnásobil na 20 % procent populace. Vzhledem k tomu, že relativní počet římských katolíků, mormonů a přívrženců nekřesťanských náboženství se ve sledovaném období výrazně nezměnil, byl nárůst lidí bez vyznání právě na úkor protestantů, kterých je tak v USA již méně než polovina (47 %). Dále je to fakt, že procento křesťanů, kteří se nehlásí ke konkrétní denominaci, se rovněž za posledních 16 let téměř zdvojnásobilo (na 17 %). A protože na rozdíl od mormonů nebo katolíků protestanté nejsou na konkrétní denominaci tak pevně vázáni (poměrně časté je jejich střídání či současné navštěvování sborů různých tradic, navíc mnoho nových sborů se samo označuje jako „nedenominační“), jsou to opět protestanté, kterých se nárůst počtů věřících bez denominace týká.

Nadále největší protestantskou skupinou jsou baptisté (13 % Američanů), luteránů jsou 4%, stejně tak metodistů, k pentekostalismu se stejně jako k presbyterním církvím hlásí procenta dvě, k anglikanismu (episkopalismu) jeden ze sta Američanů.

„Tyto trendy naznačují, že zatímco mnozí Američané zůstávají v širokém smyslu slova náboženskými a mohou i nadále vyhledávat duchovní vedení a prožívání společenství, formální struktura, v níž se toto odehrává, již není tak důležitá,“ uzavírají svou zprávu o výzkumu jeho autoři.

 

Zpráva vznikla ve spolupráci s časopisem Dingir.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Donace.cz
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
70%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 825)