Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Boromejky neuspěly u Nejvyššího soudu ve sporu o pozemky

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 28. července 2017 13:36
Boromejky neuspěly u Nejvyššího soudu ve sporu o pozemky

Ilustrační foto - stavba dálnice
Autor: Wikimedia.org / Aktron / Wikimedia Commons

Brno - V církevních restitucích nelze vydávat pozemky, které by stát poté musel nejspíš znovu vyvlastnit kvůli stavbě ve veřejném zájmu. Nejvyšší soud zamítl dovolání Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského ve sporu o tři parcely v Oboře, místní části Chomutic na Jičínsku. Pozemky jsou v koridorou plánované dálnice D35.

Spor se pro boromejky zprvu vyvíjel dobře. Krajský soud v Hradci Králové v roce 2015 rozhodl o vydání pozemků. "Restituční předpisy mají napravovat křivdy, které se staly v minulosti," řekl tehdy soudce Jan Fifka. Advokát boromejek tehdy uvedl, že kongregace je připravena zřídit kvůli silnici věcné břemeno a v budoucnu nehodlá stavbě bránit.

Vrchní soud v Praze ovšem loni v září rozhodnutí změnil s vysvětlením, že sporné parcely vydat nelze, a vrátil kauzu ke krajskému soudu. Následovalo dovolání boromejek, které Nejvyšší soud zamítl už v dubnu, teprve nyní zpřístupnil písemné odůvodnění.

"Pro překážku, která spočívá v realizaci veřejného zájmu, nelze restituci v naturální formě uskutečnit," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu. S odkazem na zjednodušení procesu majetkového vypořádání s církevmi nemá stát vydávat takové pozemky, které by v následném vyvlastňovacím řízení novým vlastníkům opět odňal.

V konkrétním případě pozemků na Jičínsku by podle Nejvyššího soudu zřízení věcného břemene pro výstavbu nepostačovalo. Po stavbě dálnice by kongregace s parcelami nemohla nijak nakládat, vzniklo by takzvané holé vlastnictví, které ani podle postoje Ústavního soudu není cílem restitucí.

Dálnice D35 má v budoucnu vést spojovat Libercec, Jičín a Hradec Králové, dále pak povede kolem Vysokého Mýta a Svitav na Moravu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 334)