Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

LGBT+ katolíci slavili eucharistickou bohoslužbu. Kardinál nevidí důvody pro speciální pastoraci

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 22. srpna 2017 10:08
LGBT+ katolíci slavili eucharistickou bohoslužbu. Kardinál nevidí důvody pro speciální pastoraci

Bohoslužba pro LGBTQ+ katolíky v Praze
Autor: info.dingir.cz / Ruth Jochanan Weiniger

Praha - V neděli 20. srpna se v komunitním centru Život 90 v Praze v ulici Karoliny Světlé sešlo kolem 40 osob obojího pohlaví, včetně rodičů s dětmi, kteří se rozhodli slavit eucharistii pro křesťany hlásící se k menšinových erotických preferencím označovaným jako lesby, gayové, bisexuálové, transsexuálové, transgender a další. Bohoslužbě předsedal a kázal Pio David Oláh a spolu s ním byl u stolu Páně i kněz z Plzně spolupracující s Logosem, sdružením LGBTQ+ křesťanů Prokop Jan Bahník. Služby jáhna se ujal Jaroslav Lorman. Podle serveru info.dingir.cz se bohoslužby pro tuto skupinu křesťanů mají konat pravidelně i dále.

Pio Oláh předem zveřejnil zákaz kněžských úkonů českým řádovým vedením dominikánského řádu. Kardinál Dominik Duka OP pak na otevřený dopis od LGBT katolíků uvedl,  že pověření k  duchovní správě či pastoraci nevidí jako reálné proto, že LGBT křesťané nejsou uzavřená komunita jako třeba vojáci, vězni nebo sportovci účastnící se olympijských her. „Členové Hnutí Logos a LGBT katolíci se právem považují za plnoprávné občany České republiky i za katolické křesťany, jsou jim tedy otevřeny všechny bohoslužby při zachování základních podmínek, které vyžaduje křesťanská etika a normy kanonického práva. V tomto duchu jsou tedy naše srdce i dveře našich kostelů vždy otevřené", dodal kardinál Duka.

Náboženský infoservis internetové verze časopisu Dingir pak dodává, že v církvích zejména v západní Evropě a Severní Americe dochází k emancipaci těchto  doposud opomíjených nebo potlačovaných skupin. Mnohé církve v této části světa se jim otevřely. Platí to zejména o anglikánech, starokatolících a o velké části luteránů a reformovaných. V římskokatolické církvi je tento proces změny reflexe a změny církevní praxe pomalejší. Podle Dingiru v Česku vyšla římským katolíkům, kteří se hlásí ke queer orientaci, vstříc zatím pouze ostravsko-opavská diecéze.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)