Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Muž vyrazil na nákup do prodejny Lidl s velkým křížem v rukou

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 4. září 2017 20:11
Muž vyrazil na nákup do prodejny Lidl s velkým křížem v rukou

Martin Zapletal
Autor: Repro Facebook

Olomouc - Oblečený v kněžském taláru a s velkým dřevěným křížem v rukou se vydal na nedělní nákup do olomoucké prodejny Lidl bývalý vojenský policista Martin Zapletal. Chtěl tímto netradičním způsobem vyjádřit svůj nesouhlas s vymazáním křížů z reklamních letáků diskontního řetězce. Vedoucí prodejny zavolala městkou polici, která ale nakonec zasahovat nemusela.

„Oznamovatelka na místě strážníkům sdělila, že po prodejně chodí muž s talárem a křížem,“ řekl dnes ČTK mluvčí městské policie Petr Čunderle. Podle vedoucí prodejny muž svým netypickým zevnějškem budil strach, obtěžoval zákazníky oslovováním a navíc křížkoval zboží. „Podle vyjádření vedoucí prodejny nedošlo ke škodě na majetku a tak celý incident skončil odchodem muže z prostoru prodejny,“ uvedl Čunderle.

V loňském roce obnaženým pozadím blokoval kolonu americké armády

Zapletal na svém facebookovém profilu uvedl, že se mu nelíbí vymazání křížů z kopulí ortodoxních chrámů na řeckém ostrově Santorini, které jsou zobrazené na reklamních letácích obchodního řetězce Lidl. „To si myslím, že je naprostý vrchol,“ uvedl. Podle něj neobstojí omluva, že společnost chtěla zachovat náboženskou a politickou neutralitu. „Ukazujeme jim, že prostě kříže k naší zemi a kultuře patří a že se nebojíme,“ zdůvodnil akci Zapletal.

Reakce zákazníků byly podle Zapletala různé. „Někteří lidé si nás nevšímali. Před některými jsme si připadali úplně průhlední. Někteří se usmívali a jiným jsme se nelíbili,“ uvedl Zapletal, který pojízdný nákupní košík v prodejně postupně naplnil výrobky z akce „řecký týden“, avšak u pokladny si nákup rozmyslel. „Po zjištění, že na výrobcích jsou opravdu umazané kříže, jsme usoudili, že tolik peněz za to neutratíme,“ dodal.

Zapletal už se v roce 2016 „proslavil“ tím, že obnaženým pozadím blokoval projíždějící kolonu americké armády. Zapletal rovněž na svém facebookovém profilu již dříve vyzýval „k odporu k vlastizrádcům“ vytvoření domobrany a obdivoval komunistickou pohraniční stráž.

Krok diskontu Lidl, který ve svých reklamních letácích na „řecký týden“ vyretušoval kříže z kopulí řeckých chrámů, o víkendu v dopise řeckému velvyslanci v ČR odsoudil kardinál Dominik Duka. Podle něj jde o bezprecedentní a nekulturní akt. Velvyslanci napsal, aby dopis přijal jako výraz podpory Řecku a také jako výraz odporu před falšováním dějin a útokem na kulturní dědictví celého lidstva.

Již předtím se ke kroku Lidlu vyjádřil ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat,“ řekl Radiožurnálu.

Lidl uvedl, že cílem firmy rozhodně nebylo kohokoliv urazit, a omluvil se, pokud se tak stalo. „V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce řecký týden. Design obalu proto nebyl navržen v ČR ale byl vytvořen mezinárodním týmem,“ uvedla mluvčí Zuzana Holá. Výrobky jsou v nezměněné podobě prodává od roku 2014.

Lidl je součástí německé maloobchodní skupiny Schwarz. Má obchody v 27 zemích. V Česku ve finančním roce 2015/2016, který skončil koncem února, vykázal rekordní zisk před zdaněním čtyři miliardy korun, meziročně o 55 procent více. Tržby společnosti stouply o 14 procent na 38,3 miliardy Kč.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)