Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Evangelíci z celé republiky si připomenou 500. výročí reformace ve valašské Ratiboři

Domácí zpravodajství / kir / e-cirkev.cz, red. / 7. září 2017 10:12
Evangelíci z celé republiky si připomenou 500. výročí reformace ve valašské Ratiboři

Ilustrační foto
Autor: The Lutheran World Federation

Ratiboř (Vsetínsko) - V neděli 10. září zamíří do Ratiboře u Vsetína evangelicí z celé republiky. Tam si připomenou 500. výročí evropské reformace, tedy okamžik, kdy Martin Luther přibil na dveře chrámu ve Wittenbergu svých 95 tezí.

Celý den začne slavnostními bohoslužbami v 10 hodin v tamním evangelickém kostele. Kázáním poslouží synodní senior Daniel Ženatý, liturgii povede ratibořská farářka Jarmila Wiera Jelinek a hudební doprovod zajistí Evangelický chór Zlín pod vedením celocírkevního kantora Ladislava Moravetze. Bohoslužby bude živě přenášet také Český rozhlas. Pro děti ve věku od 4 do 10 let mají organizátoři přípravený program pro nedělní školu.

Ratiboří se rozezní zvonky, divadelní hra o vdané jeptišce i další program

Odpolední program zahájí sázení stromu a v půl druhé zahraje soubor Zvonky dobré zprávy, který se jako jediný v České republice věnuje hře na ruční zvonky. Celkem využívá 49 zvonků a 36 trubkových zvonů. Skladby jsou většinou určeny pro dvanáct hráčů.

Následovat bude divadelní představení Xantipa reformace sepsaná farářem Jaroslavem Pecharem přímo pro tuto příležitost. Jedná se o konverzační divadelní hru ze života Kateřiny von Borra – původně jeptišky, později manželky Martina Luthera, která byla tomuto muži velkou oporou.

Vsetínsko a Martin Luther? 

V 15 hodin začne přednáška Ondřeje Macka o víře Martina Luthera „Možná mám malou víru a druhý má větší, ale pořád je to jedna víra, jíž se držím Krista“. Promluví také Miroslav Frydrych, který se ve svém příspěvku bude věnovat luterství v Ratiboři.

Jarmark, prohlídka i program pro děti

Po celé odpoledne bude možné využít interaktivní dílnu pro děti bez omezení věku nebo navštívit řemeslný jarmark. Chybět nebude občerstvení (v podobě kyselici, frgálů, kávy či čaje). Zájemci si mohou zakoupit některou z letos vydaných publikací vztahujících se k výročí evropské reformace – například Menší a Větší katechismus z pera Martina Luthera nebo překlad stovky citátů z Lutherova rozsáhlého díla nazvaný „Bůh je rozpálení pec plná lásky“.

Ve 13 a 15 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka „Ratibořského Slavína“. Zájemce na ní čeká výklad o historii založení hřbitova, význačných osobnostech a historii tamního farního sboru spojený s ukázkou kronik.

Celou akci zakončí slovo na cestu a požehnání. Vstup na slavnost je zdarma. Pořádá ji Českobratrská církev evangelická a farní sbor v Ratiboři ve spolupráci s Východomoravským seniorátem a obcí Ratiboř.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 174)