Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František vyzval v Kolumbii k usmíření a brojil proti křiklavé sociální nerovnosti

Ze světa / kir / ČTK / 10. září 2017 16:15
Papež František vyzval v Kolumbii k usmíření a brojil proti křiklavé sociální nerovnosti

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Villavicencio, Medellín (Kolumbie) -

Papež František při sobotní bohoslužbě v kolumbijském městě Villavicencio vyzval oběti dlouholetého krvavého konfliktu v Kolumbii, aby učinily první krok k usmíření a odpustily těm, kdo na ně utočili. Úsilí dosáhnout míru přijde vniveč bez upřímné oddanosti usmíření, upozornil nejvyšší představitel římskokatolické církve, který je v Kolumbii už čtvrtý den na návštěvě.

Během liturgie konané pod širým nebem za účasti desítek tisíců lidí papež ocenil ty, kdo odolali "pochopitelné touze po pomstě" a místo toho hledají mír. Zdůraznil přitom, že jejich volba v žádném případě nečiní nespravedlnosti, jimiž trpěli, legitimními, nýbrž ukazuje jejich vůli budovat společně mírovou budoucnost.

František oficiální část návštěvy Kolumbie zahájil ve čtvrtek společnou výzvou s prezidentem Juanem Manuelem Santosem k usmíření mezi obyvateli země. V sobotu zavítal do města Villavicencio, aby se pod jeho vedením uskutečnil Akt smíření, související s loňským ukončením půl století trvajícího konfliktu mezi povstalci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a armádou.

Vůdce povstalců žádal o odpuštění, obhajoval boj za nejchudší a odstrkované...

Bývalý vůdce FARC Rodrigo Londoňo dnes papeže požádal o odpuštění za bolest, kterou on a jeho povstalecká skupina způsobili celé společnosti i jednotlivým lidem během dlouhé války vedené proti státu. V dopise zveřejněném na sociálních sítích vyjádřil naději, že František pochopí, že FARC byly vždy motivovány upřímným přáním postavit se za nejchudší a nejvíce odstrkované občany země.

Bývalí členové největší a nejobávanější povstalecké skupiny v zemi po rozpuštění FARC založili novou politickou stranu, v jejímž čele stane právě Londoňo. I když název strany Revoluční alternativní síla Kolumbie se od názvu gerily liší, zkratka FARC zůstává.

Papež před bohoslužbě dnes také blahoslavil kolumbijského kněze Pedra Ramíreze, kterého zavraždil rozlícený dav během povstání v Bogotě v roce 1948, a biskupa Jesúse Jaramilla, kterého v roce 1989 unesli a zabili povstalci z jiné povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN).

Medellín - změna k lepšímu od návštěvy Jana Pavla II. Křiklavé sociální rozdíly ale v latinskoamerické zemi stále trvají

V  neděli pak František při liturgii v kolumbijském Medellínu opakoval výzvu k míru a smíření a poukázal na nutnost odstranění křiklavých sociálních nerovností, která latinskoamerickou zemi sužují. Za účasti statisíců kolumbijských věřících při bohoslužbě prohlásil, že Kolumbie by měla odmítnout násilí ve jménu usmíření a míru. Kolumbie by podle něj měla přijmout zákony ve prospěch strukturálních změn, které by nerovnosti odstranily.

Medellín se dnes výrazně odlišuje od podoby, které město mělo za návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1986. Na místě dřívějších krvavých bojů drogových kartelů stojí dnes knihovny, do dělnických čtvrtí v okolních horách dopravuje obyvatele města lanovka. Medellín se podle agentury Reuters stal vzorem úspěšného městského rozvoje.

Ještě dnes se František vrátí do Bogoty, pondělní návštěvou města Cartagena svou cestu do Kolumbie ukončí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 174)