
Ústavní soud se zastal pastorační asistentky ve sporu o výpověď z práce
Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 20. září 2017 8:25 Brno -Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která pracovala pro Arcibiskupství pražské jako pastorační asistentka. Domáhala se určení neplatnosti výpovědi. Soudy ale po dlouhém procesu dospěly k závěru, že se sporem nemohou zabývat s ohledem na autonomii církve, která si sama spravuje své vnitřní záležitosti.
Ve sporu je podstatné to, zda lze považovat pastorační asistentku za laickou zaměstnankyni, anebo zda vykonávala duchovenskou činnost. Od toho se pak odvíjí určení, zda jde o pracovněprávní vztah, anebo služební poměr duchovního, který je vnitřní záležitostí církve.
Podle ÚS skutečně nemohou světské soudy vykládat kanonické právo, ale mohly dokazováním lépe ověřit, jaká je interpretace pojmu uvnitř církve. Žena totiž tvrdí, že se nepovažovala za duchovní a nikdy s uvedením do duchovenského stavu výslovně nesouhlasila, což je důležitá podmínka. "My máme za to, že duchovní být nemohla," řekl ČTK ženin právní zástupce Daniel Maroušek.
Případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze. Je nutné doplnit dokazování, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.
Historie případu
Pracovní smlouvu s Arcibiskupstvím pražským žena uzavřela v roce 2002. Po čase dostala opakovaně výpověď, ale vždy se domohla určení její neplatnosti soudem. Opakovaně tvrdila, že důvod k výpovědi nebyl naplněn. Arcibiskupství posléze začalo tvrdit, že soudy vůbec nemají k řešení sporu pravomoc, protože podle Listiny základních práv a svobod spravují církve a náboženské společnosti své záležitosti nezávisle na státních orgánech.
V září 2014 se Městský soud v Praze přiklonil na stranu církve a žalobu někdejší pastorační asistentky zamítl. Zdůvodnil to tím, že pro arcibiskupství vykonávala duchovenskou činnost. Ženino dovolání pak odmítl Nejvyšší soud.
Pastorační asistenti se jako laici podílejí na činnosti a poslání církve. Působí třeba jako katechetové, případně v charitě, pracují s mládeží nebo s nemocnými. Mohou, ale nemusejí mít teologické vzdělání.
Žena, které se dnešní nález týká, poskytovala duchovní podporu v nemocnicích. "V podstatě to někdy vykonává prakticky každý věřící člověk, že se s někým modlí nebo někomu předčítá z náboženské literatury. V tom je vlastně zavádějící ten přístup arcibiskupství pražského, které tohle označuje za výkon funkce duchovního," uvedl Maroušek. Právní zástupce arcibiskupství se dnešního vyhlášení nálezu nezúčastnil.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Podmínky pro působení kaplanů v armádě a u policie se upraví podle nových dohod
16. 2. 2024 9:21 ZlínskýV Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se zvýší počet kaplanů na pět
Aktuální zprávy

Brož: Osobně jsem výzvu k uměřenosti od rektorky neobdržel
15.04.2025 13:10Církev prohlásila architekta Gaudího za ctihodného. Je na cestě ke svatořečení?
14.04.2025 23:56Podezření z účelového náboru. Děkan KTF čelí kritice kvůli volbám do senátu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
