Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Duka: Volby vyhrály strany, které nevytvářely svobodu této země

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 23. října 2017 17:43
Duka: Volby vyhrály strany, které nevytvářely svobodu této země

Biskupské heslo Dominika Duky: „V Duchu pravdy“
Autor: Christnet.cz / Vít Luštinec

Praha - Volby do Sněmovny vyhrály strany a hnutí, které v posledních 25 letech nevytvářely svobodu této země, komentoval arcibiskup pražský Dominik Duka výsledky víkendového hlasování. Žádné politické uskupení nejmenoval. Priority mnoha politických stran a hnutí podle něj nejsou vyjádřeny ani tradičně pravicově, ani levicově. Prohrává politika nynější Evropské unie, dodal Duka v prohlášení, které dnes ČTK poskytl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Ve volbách zvítězilo s téměř 30 procenty hnutí ANO, výsledek nad deseti procenty mají také ODS, Piráti a Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Levice oslabila, komunisté i ČSSD získali ani ne osm procent. Nad pět procent se dostali lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí. "Zvítězily tedy strany a hnutí, které nevytvářely 25 let naši svobodu. Nejsem také přesvědčen, že je možné hodnotit, zda ve volbách došlo k vítězství pravice či levice. A nejen u nás, nýbrž i v současné Evropě," míní Duka.

Kardinál v prohlášení "zcela vážně pogratuloval" k volebnímu úspěchu všem parlamentním stranám. Doplnil ale, že jeho gratulace míří především těm stranám, které se pokoušely hrát fair play. Platí heslo Sláva vítězům, čest poraženým, uvedl. "Neříká se to každému z nás snadno, ani mně, protože víme, že hněv, nenávist a handrkování pokračuje po volbách, jako před nimi. A to opravdu není dobrý signál," doplnil.

Představitelům politických stran Duka doporučil, aby respektovali Ústavu České republiky. "Největšími nepřáteli demokracie v naší zemi jsme my sami, jestliže nebudeme čestnými a pravdivými občany se zodpovědností za společné dobro, nikoliv pouhými bojovníky za naši stranu," uvedl.

Podle kardinála není pravda, že voliči hlasovali proti samotné existenci EU. Z představitelů politických stran jedni přitakávají hloubkové reformě unie a pro druhé je sloganem, aniž by se zamýšleli nad kroky potřebnými k návratu politické rovnováhy, míní Duka. "Do jisté míry prohrává politika současné podoby Evropské unie," podotkl.

Duka se také pozastavil nad tím, že výzvy k účasti ve volbách se příliš neprojevily, když vzrostla jen o několik procent. "Co se skutečně projevilo, je výrazná přítomnost mladé generace při těchto volbách, ovšem výrazná v porovnání s tím, že předtím byla minimální. Také musím říci, že za čtyři roky se jistá část starších voličů již k volbám nedostavila," napsal.

 

Celý text vyjádření kardinála Duky k výsledkům voleb

Přesto, že volby skončily již v sobotu v odpoledních hodinách a s výsledky jsme byli seznámeni ve večerních hodinách, domnívám se stále, že nebyl proveden opravdový, hlubší politologický rozbor volebních výsledků. A to z jednoho důvodu – není ho možné vyčíst jenom z několika údajů. Co lze konstatovat: plamenné výzvy k účasti na volbách se příliš neprojevily. Budeme-li upřímní, jde o nárůst o několik procent. Co se skutečně projevilo, je výrazná přítomnost mladé generace při těchto volbách, ovšem výrazná v porovnání s tím, že předtím byla minimální. Také musím říci, že za 4 roky se jistá část starších voličů již k volbám nedostavila. Zvítězily tedy strany a hnutí, které nevytvářely 25 let naši svobodu. Nejsem také přesvědčen, že je možné hodnotit, zda ve volbách došlo k vítězství pravice či levice. A nejen u nás, nýbrž i v současné Evropě. Priority mnoha politických stran a hnutí nejsou vyjádřeny ani tradičně pravicově, ani levicově. Můžeme také konstatovat, že do jisté míry prohrává politika současné podoby Evropské unie. Není ale pravdou, že voliči volili proti samotné existenci Evropské unie. Mluvčí jednotlivých stran se k ní po volbách hlásí, ovšem rozdíl vidím v tom, že jedni přitakávají hloubkové reformě a druzí opakují „Evropská unie“ jako slogan, aniž by se zamýšleli, co je třeba udělat k tomu, aby se navrátila politická rovnováha do našich zemí.

Po otevření obálky s volebními lístky mě šokovalo to nekonečné množství politických stran i například kandidatura paní Semelové. Myslím, že i to něco vypovídá, ale to ponechávám těm, kteří se považují za odborníky. 

Rád bych zcela vážně pogratuloval k vítězství všem parlamentním stranám, především těm, které se pokoušely hrát fair play. A platí tedy heslo, které bychom měli sportovně zopakovat v duchu demokracie a v duchu naší ústavy: „Sláva vítězům, čest poraženým“. Neříká se to každému z nás snadno, ani mně, protože víme, že hněv, nenávist a handrkování pokračuje po volbách, jako před nimi. A to opravdu není dobrý signál.

Při sledování lídrů jednotlivých stran jsem pozoroval mimo jiné velké zaklínání se zákony, což mě přivedlo k tomu, že jsem si znovu přečetl naši ústavu. A tak bych doporučil nám všem, ale především představitelům politických stran, aby opravdu respektovali Ústavu České republiky. Nejenom preambuli, ale i jednotlivé články. Odvážím se tvrdit, že kromě jednoho představitele, kterého určitě nemám v oblibě, se všichni dopouštěli hrubých chyb proti naší ústavě, včetně televizních moderátorů. Největšími nepřáteli demokracie v naší zemi jsme my sami, jestliže nebudeme čestnými a pravdivými občany se zodpovědností za společné dobro, nikoliv pouhými bojovníky za naši stranu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)