Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Víra v očistec již nemusí o Dušičkách dělit křesťany. Za zemřelé se modlil i papež

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 2. listopadu 2017 10:16
Víra v očistec již nemusí o Dušičkách dělit křesťany. Za zemřelé se modlil i papež

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative commons

Praha, Plzeň - Lidé dnes vzpomínají na svoje blízké, kteří zemřeli. Druhý listopadový den se připomíná Památka zesnulých, lidově Dušičky. Zejména katoličtí věřící se scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zapálením svíčky na hřbitově se symbolicky prolíná svět živých se světem mrtvých. 

Letošní Dušičky zkomplikovala nedělní ničivá vichřice, která i na hřbitovech lámala stromy a větve. Na některých byl proto kvůli bezpečnosti a odklízení škod omezen pohyb návštěvníků, správci doporučují lidem dbát zvýšené opatrnosti. Policisté a strážníci zase každoročně posilují služby v okolí hřbitovů kvůli zvýšenému riziku krádeží či vandalismu. Čekají i zvýšený provoz na silnicích, byť zřejmě ne takový, jako když jsou Dušičky o víkendu.

 

Papež František navštívil americký vojenský hřbitov a místo masakru

Americký vojenský hřbitov nedaleko Říma a místo masakru civilistů během druhé světové války navštívil dnes v den Památky zesnulých papež František. Na hřbitově v Nettunu odsloužil eucharistickou bohoslužbu i za padlé ve všech válkách, informovala agentura ANSA.

František se před začátkem bohoslužby pomodlil a položil květiny na deset z celkových více než 7800 hrobů vojáků, kteří padli při osvobozování Itálie během druhé světové války. Uctil mimo jiné italsko-amerického, židovského a neznámého vojáka. Při následné mši vyzval k ukončení válek, které označil za "zbytečné masakry".

"V dějinách jsou lidé, když táhnou do války, často přesvědčeni, že přináší nový svět, jsou přesvědčeni, že přináší jaro. Končí to ale zimou," řekla hlava římskokatolické církve.

Na cestě z Nettuna se papež zastavil u Ardeatinských jeskyní v jižní části italské metropole, kde si připomněl oběti masakru z roku 1944. Vojáci německého wehrmachtu tu tehdy popravili 335 italských rukojmí v reakci na atentát spáchaný partyzány v římské ulici Rasella. Při něm zahynulo 33 lidí, převážně příslušníků jihotyrolské policejní jednotky Bozen (Bolzano).

 

Plzeňská slavnost světel pro naše zemřelé

V kostelech po celé zemi se dnes konají vzpomínkové bohoslužby za všechny věrné zemřelé. Například plzeňský biskup Tomáš Holub pořádál večer v katedrále svatého Bartoloměje akci nazvanou Svíce pro naše zemřelé. Každý, kdo ztratil některého ze svých blízkých, mohl za ně přijít zapálit svíčku či napsat jejich jména na připravené lístky. Biskup předá lístky komunitě trapistických mnichů z kláštera v Novém Dvoře, které tyto osoby a prosby začlení do svých modliteb.

Víra v očistec již nemusí o Dušičkách dělit křesťany. Za zemřelé se modlil i papež

Ilustrační foto z pražského hřbitova
Autor: Martin Vaňáč

Dušičky jsou vzpomínkou na zemřelé. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici a vzpomínka na mrtvé je například součástí každé katolické bohoslužby. Veřejné slavení vzpomínky na všechny zemřelé zavedl benediktinský opat Odilo z francouzského kláštera Cluny po roce 998. Od 14. století zdomácnělo i v Římě. 

 

Dušičky v ekumenické perspektivě

Liturgické obřady slouží v tento čas i Církev československá husitská, která vzešla z prostředí katolického modernismu po první světové válce. Například v České Lípě, v bývalém německém evangelickém kostele, dnes chrámu Mistra Jana Husa, četli již v neděli jména zesnulých a modlili se za ně. Ostatní protestantské církve se k tradici modlitby za mrtvé staví zdrženlivě, zejména k víře v jejich přechodné bytí mezi nebem a zemí, v tzv. očistci. Zakladním principem protestantské víry, zejména v luterské tradici, je totiž učení o ospravedlnění z pouhé víry (Sola fide). Tzn. že  člověk je před Bohem ospravedlněn nikoli tím, co koná, ale pouhým vztahem své víry k Bohu. Proto podle tohoto pojetí nemůže existovat ani žádný očistec a člověk si již po smrti nemůže změnit své postavení před Bohem. Rozpor v této otázce ale může být dnes méně rozdělující, vzhledem k podpisu Společného prohlášení k nauce o ospravedlnění mezi Světovým lutherským svazem a Apoštolským stolcem (tj. Římem) z roku 1999. Toto prohlášení překonává teologické neshody mezi katolíky a protestanty a vyjasňuje, že učení katolické církve i protestantů je v nauce o ospravedlnění shodné. Společné prohlášení připomněl i papež František při své návštěvé luterské katedrály ve švédském Lundu v souvislosti s výročím reformace. Podle katolického pojetí očistec také nikdy nezaujal hlavní místo v křesťanském systému světa a koncily byly v tomto učení zdrženlivé. Očistec podle katolické teologie vždy spíše ukazoval na ráj, než na peklo, spíše na před-věčnost než po-bytí.

 

Slavnost všech svatých

Dušičkám předchází první listopadový den svátek Všech svatých, který je i podle katolického pojetí společnou slavností lidí, kteří již vstoupili do nebe a jsou spojeni s Kristem, který svou smrtí a zmrtvýchvstáním nebe otevřel. Nejedná se tedy jen o svátek oficiálně kanonizovaných osob, ale také těch, o jejichž svatosti ví jen sám Bůh. To je i blízké pojetí teologie evangelických církví, pro které jsou svatí všichni, kteří přijali milost křtu a byli spasení obětí vzmrtvýchvstalého Ježiše Krista. Svátku předcházel ve východní církvi již od 4. století společný svátek všech mučedníků.

V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s veselicí s názvem halloween, která v poslední době získává oblibu i v Česku.

 

Veselé Dušičky mexické ve stínu zemětřesení a drogového násilí

Vesele slaví Dušičky také v Mexiku, podobně jako v dalších zemích Latinské Ameriky. Letos ale měly oslavy jejich Dne mrtvých (Día de Muertos) trochu jinou atmosféru. Pro mnoho Mexičanů je totiž ještě příliš živá vzpomínka na ty, kteří zemřeli při dvou zářijových zemětřeseních, jejichž obětí se stalo na 465 lidí.

"Myslím, že letos je byznys kolem Dne mrtvých hrozný," řekl agentuře AFP dvaačtyřicetiletý Mario Vergara. Jako každý rok se v mexických obchodech v těchto dnech prodávaly barevné lebky, bonbony ve tvaru kostlivců či figurky veselých kostřiček v zářivých barvách. Kromě mrtvých při zemětřesení připomněl Vergara také tisíce lidí, kteří se v Mexiku stali obětí organizovaného zločinu a války drogových gangů.

"Je to naše tradice, ale pro rodiny zavražděných a zmizelých je to hrozné," říká Vergara, jehož bratr je už pět let nezvěstný. Stal se jedním z asi 30.000 lidí, kteří v Mexiku zmizeli od roku 2006, kdy bývalý prezident vyhlásil válku drogovým kartelům. Ty se dosud porazit nepodařilo a od té doby v Mexiku bylo zavražděno na 200.000 lidí; jen letos je jich už přes 18.500.

Zvláštní atmosféru měl letos v metropoli Mexika průvod u příležitosti oslav Dne mrtvých, jehož se v sobotu zúčastnilo na čtvrt milionu lidí. Lidé v různých kostýmech, často převlečení za kostlivce, šli vesele městem. Mezi obřími nafukovacími lebkami poletovaly barevné konfety a lidé zpívali a tančili. V průvodu šli ale i lidé v oblecích záchranářů, kteří pomáhali po zářijovém zemětřesení. Účastníci oslav na oběti vzpomněli minutou ticha.

Původ mexických oslav Dne mrtvých sahá více než pět set let zpátky, kdy si původní obyvatele Mexika Aztékové připomínali své mrtvé. Jejich oslavy, při nichž uctívali bohyni Mictecacíhuatl (Dámu smrti) trvaly více než měsíc a konaly se v létě. Španělští dobyvatelé ve snaze oslavu poevropštit spojili ji s katolickou Slavností všech svatých a Památkou zesnulých.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)