Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Biskup z Amazonie si přeje svěcení ženatých kněží a ženy jáhenky. Synod se k tomu může vyjádřit

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 7. listopadu 2017 10:42
Biskup z Amazonie si přeje svěcení ženatých kněží a ženy jáhenky. Synod se k tomu může vyjádřit

Mapa Amazonie
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Brazílie, Vatikán - Penzionovaný biskup Erwin Kräutler rozsáhlé brazilské diecéze v oblasti Amazonie vyjádřil naději, že synod amazonského regionu, který se bude konat v říjnu 2019, umožní kněžské svěcení ženatých mužů a žen k trvalému diakonátu. Biskupa ve svém článku cituje katolický server La Croix international.

Biskup Kräutler (78 let) je původem Rakušan a diecézi Xingu v brazilském deštném pralese vedl v letech 1981 -2015. Podle biskupa „hrozný“ nedostatek kněží připravil obyvatelé Amazonie zcela o eucharistii. „Katastrofální pastorační situace ponechává 90% katolíků v oblasti bez pravidelného slavení eucharistie“, uvedl podle La Croix biskup Kräutler, který je stále sekretářem brazilské biskupské konference pro oblast Amazonie.


František: Synod musí hledat nové cesty pastorace obyvatal Amazonské džungle

Konání synody oznámil papež František 15. října letošního roku. „Vyhověl jsem přání několika latinskoamerických biskupských konferencí, jakož různých pastýřů a věřících laiků z různých částí světa a rozhodl jsem se svolat Zvláštní zasedání biskupské synody pro Všeamazonský region, jež se bude konat v říjnu roku 2019. Hlavním účelem svolání tohoto zasedání je dobrat se nových cest k evangelizaci tamějšího Božího lidu, zejména domorodých obyvatel, kteří jsou často zapomenuti a postrádají příznivé vyhlídky do budoucnosti, což je zapříčiněno také krizí Amazonské džungle, tedy plic, majících pro naši planetu maximální důležitost“ uvedl podle české sekce Vatikánského rozhlasu papež František.

Biskup z Amazonie si přeje svěcení ženatých kněží a ženy jáhenky. Synod se k tomu může vyjádřit

Ilustrační foto: Papež při setkání se zástupci domorodých kmenů v Římě
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons


Téma ženatých kněží

“Zda bude téma ženatých kněží výslovně uvedeno v přípravných podkladech (tzv. Lineamentech), bude jasné, až po jejich vydaní. Podle katolického teologa a historika Martina Váňáče, který přednáší na Ekumenickém institutu Evangelické teologické fakulty (ETF), papež František se již na jaře 2017 v rozhovoru pro německý Zenit vyjádřil, že je třeba se zamyslet nad možným využitím osvědčených mužů (viri probati). "Musíme se zamyslet nad tím, zda jsou viri probati určitou možností. Pak ale musíme rozhodnout, jakých úkolů se mohou ujmout, kupříkladu v odlehlých společenstvích.

--"Církvi jde stále o to, aby rozpoznala příhodný okamžik, pochopila, kdy Duch Svatý něco požaduje. Proto jsem řekl, že se o viri probati dále přemýšlí", uvedl papež František pro Zenit.


“Papež se tedy jasně nevyslovil pro ženaté kněze, jak uváděla některá media a jednalo se o velmi opatrná vyjádření“, vysvětluje  Vaňáč. „Ženatí kněží v moderní době v katolické církvi působí již od dob papeže Pia XII. (tj. ještě před koncilem). Jednalo se většinou o pastory nekatolických církví, kteří přestoupili do katolické církve“, doplňuje historik z ETF. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)