Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Šíitský svátek arbaín v irácké Karbale oslavuje 13 milionů lidí

Ze světa / kir / ČTK / 11. listopadu 2017 16:09
Šíitský svátek arbaín v irácké Karbale oslavuje 13 milionů lidí

Ilustrační foto: třetí nejposvátnější místo islámu mešita Al-Aksá v Jeruzalémě
Autor: Pixabay.com

Karbalá (Irák) -

Do iráckého města Karbaly dorazilo k oslavám významného šíitského svátku arbaín 13 milionů muslimů. Zástupce iráckého velkého ajatolláha Alího Sistáního dnes při modlitbách řekl, že Sistání oceňuje práci bezpečnostních složek. Šíité, putující do Karbaly často až z Íránu, byli v minulosti terčem teroristických útoků.

Podle Sistáního jsou letos silnice a cesty vedoucí do Karbaly dobře zabezpečeny. Město leží asi 80 kilometrů jihozápadně od Bagdádu.

Svátkem arbaín se uzavírá čtyřicetidenní období smutku za imáma Husajna, který zemřel v roce 680 v bitvě u Karbaly. Jeho smrt si věřící připomínají svátkem ášúrá, kdy k dějišti této významné události vždy proudí poutníci z Iráku i z ciziny. Po 40 dnech se vracejí k ukončení období smutku a míří k mauzoleu, kde je tento vnuk proroka Mohameda pohřben. Svátek slaví šíité také v Íránu nebo v Libanonu.

Karbalský guvernér řekl, že letos přišlo k oslavám asi deset milionů Iráčanů, půl milionu věřících z arabských zemí, 30.000 z Afghánistánu. Pro Íránce bylo vydáno přes 2,3 milionu víz. Jejich bezpečnost zajišťuje 35.000 vojáků a policistů. Všechna přijíždějící vozidla projdou kontrolou s detektory výbušnin, každý pěší poutník je u vstupů do města prohledán.

Loni se stali obětí atentátu spáchaného radikály ze sunnitského Islámského státu (IS) Íránci, kteří se vraceli z Karbaly. Při útoku přišlo o život 70 lidí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)