Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Katolíci dali loni na památky přes 700 mil. Kč, čerpají dotace z EU

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 30. listopadu 2017 8:16
Katolíci dali loni na památky přes 700 mil. Kč, čerpají dotace z EU

Ilustrační foto
Autor: pixabay

Praha - Katolická církev spravuje v Česku přes 7000 kostelů a kaplí, z toho většina je historických objektů. Jednotlivé diecéze loni na péči o ně vynaložily 704 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření diecézí v loňském roce. Opravy památek se spolufinancují ze státního i krajských rozpočtů, sbírek a evropských zdrojů. Další opravy historických objektů financují samy řády a kongregace.

K nedávno opraveným památkám, jejichž záchranu financovala církev, patří pokračující oprava kostnice v Sedlci u Kutné Hory s investicí 13 milionů korun nebo obnova kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře s investicí 28 milionů korun; kolem milionu a půl stály dílčí opravy v kostele Panny Marie Sněžné v Rokycanech či v kostele svaté Anny v Karlových Varech-Sedlci.

Katolická církev má také dva projekty, které s památkami souvisejí - projekt Klášterní stezky a Církevní turistika. Druhý iniciovalo brněnské biskupství jako kombinaci duchovních služeb a turistického ruchu a loni do něj investovalo 550.000 korun. Dotace pak církvím obecně pomáhají ve větších projektech, díky nim byl opraven třeba Kroměřížský zámek.

Dotace na památky

Církev stejně jako další subjekty čerpá dotace z veřejných zdrojů. Může žádat o příspěvek státu či kraje i z evropských fondů. V současném programovacím období už mají církve, tedy nejen římskokatolická, na revitalizaci památek schválené dotace přesahující 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České biskupské konference.

Některé výzvy k žádostem už byly uzavřeny, z pěti se jich dvě týkaly památek. V jedné z nich bylo z 54 schválených žádostí 21 církevních projektů a dostanou přes miliardu korun. Projekty jsou v různých fázích přípravy zadávacích řízení na stavební a restaurátorské práce. K největším podpořeným projektům patří revitalizace kláštera Osek či kostela svatého Mořice v Olomouci, které by měly dostat po 104 milionech korun z EU plus příspěvek od českého státu.

Druhá výzva týkající se památek se ještě hodnotí, z církevních projektů jich zatím bylo schváleno sedm. Do konce roku se mohou v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) podávat žádosti týkající se knihoven a muzeí. K dispozici pro tyto projekty je ještě téměř 1,5 miliardy korun.

Obnova památek může získat podporu i z takzvaných integrovaných projektů, které se týkají třeba konkrétních regionů nebo místního rozvoje; na ně jsou připravené skoro dvě miliardy korun. Na ně lze žádat až do 31. října 2022. Úspěšná je v této oblasti olomoucká arcidiecéze, která má už schválené dva projekty.

České památky, knihovny a muzea, ať už je jejich vlastníkem kdokoli, mohou v následujících letech získat z evropských dotací až 11 miliard korun. Celých 28 procent žádostí je od církevních subjektů, 13 procent od obcí, sedm procent od státu a zbývající žadatelé jsou neziskové organizace, kraje či soukromí žadatelé.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
9%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 94)