Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež poprvé v Asii promluvil otevřeně o útlaku Rohingů

Ze světa / kir / ČTK / 1. prosince 2017 22:01
Papež poprvé v Asii promluvil otevřeně o útlaku Rohingů

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative Commons

Dháka -

Papež František se dnes v bangladéšské metropoli Dháce sešel se skupinou muslimských rohingských uprchlíků, kteří do Bangladéše utekli před násilím ze sousední Barmy. Požádal je o odpuštění za "lhostejnost světa" k útrapám, které prožili. Poprvé při své asijské cestě přitom použil výraz Rohingové, který buddhistická většina v Barmě odmítá.

Papež se s Rohingy sešel na mezináboženském setkání v arcibiskupské rezidenci v Dháce. Podle agentury AP na schůzku přijelo 16 Rohingů - 12 mužů, dvě ženy a dvě dívky. Do Dháky byli dopraveni z bangladéšského města Cox's Bázár, v jehož oblasti se nachází většina uprchlických táborů.

Prosba o odpuštění

Papež si během emotivního setkání s každým z Rohingů potřásl rukou a za asistence tlumočníka pozorně vyslechl jeho příběh. Jedné z dívek požehnal. "Ve jménu všech, kdo vás pronásledovali a způsobili vám utrpení, vás žádám o odpuštění," řekl papež. "Budeme dál usilovat o to, abychom vám pomohli k uznání vašich práv. Nezavřeme před vámi svá srdce a nebudeme odvracet pohled," dodal.

Do Bangladéše od konce srpna uprchlo ze severobarmského Arakanského státu více než 620.000 příslušníků menšinového etnika Rohingů.

V Barmě, kterou František navštívil v předchozích dnech, vyzval papež k respektování práv všech etnik a k náboženskému dialogu. Ani jednou za svůj čtyřdenní pobyt ale veřejně nevyslovil název Rohingové, za což ho kritizovaly organizace na ochranu lidských práv i sami příslušníci tohoto utlačovaného etnika.

O to, aby na veřejnosti nepoužíval termín Rohingové, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

Křesťané v muslimské Bangladéši 

V bangladéšské metropoli Dháce papež František dnes vysvětil 16 kněží. Bohoslužeb v místním parku se zúčastnilo více než 100.000 katolických věřících, informovala agentura Reuters.

Papež navštívil také památník a muzeum nezávislosti, kterou země získala oddělením od Pákistánu v roce 1971. Papež má dnes v plánu ještě setkání s místními biskupy a premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou.

Bangladéš je převážně muslimská země, katolíci tam představují jedno procento ze 169 milionů obyvatel. Podle agentury AP ale katolická církev v zemi řídí síť škol, sirotčinců a zdravotnických zařízení a těší se relativní svobodě, ačkoli někteří křesťanští misionáři prý dostávají výhrůžné dopisy.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 93)