Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Britská královna oslovila ve vánočním poselství miliardu občanů Spojeného království a Commonwealthu

Ze světa / kir / ČTK, red. / 26. prosince 2017 15:45
Britská královna oslovila ve vánočním poselství miliardu občanů Spojeného království a Commonwealthu

Královna Alžběta II.
Autor: wikipedia.org / Joel Rouse / Wikipedia Commons

Londýn -

Britská královna Alžběta II. ve svém každoročním vánočním poselství vzdala hold pacientům zraněným při útocích v Londýně a Manchesteru a ocenila všechny, kteří o Vánocích pomáhají chudým a osamoceným. V televizním projevu, který se vysílal ve Spojeném království a dalších zemích Společenství bývalých britských kolonií (Commonwealth), ocenila i dlouholetou podporu svého manžela, prince Philipa. Pár letos oslavil 70. výročí svatby.

V úvodu vtipně představila sama sebe jako mladou ženu, která poprvé před 60. léty vystoupila s vánočním poselstvím na televizní obrazovce. 

Královna mimo jiné uvedla, že Londýn a Manchester jsou městy se "silnou identitou", která dokázala vzdorovat nepřízni osudu. Dodala, že jí bylo ctí navštívit v nemocnici mladé oběti květnového atentátu na popovém koncertě v Manchesteru, který si vyžádal 22 životů.

"Pacienti, s nimiž jsem se (tehdy) setkala, byli příkladem nám všem. Prokázali neuvěřitelnou statečnost a odolnost," řekla jednadevadesátiletá panovnice.

Svému o pět let staršímu manželovi, který se letos stáhl z veřejného života, poděkovala za podporu a ocenila jeho "jedinečný smysl pro humor".

Dalším hlavním tématem proslovu, zaznamenaného předem v Buckinghamském paláci, byl význam domova. Panovnice jej popsala jako "teplé, důvěrné a láskyplné" místo. Vyzdvihla úsilí dobrovolníků ,charitativních a církevních organizací, kteří o Vánocích připravují jídlo pro chudé a osamocené. Připomněla nárození Ježíše Krista, jehož jediným domovem byla chudá stáj. "On znal nepřijetí, strádání a pronásledování", uvedla královna a vyzdvihla, jak ji velkorysá Ježíšova láska celý život inspiruje v dobrých i špatných časech.

Královna a další členové královské rodiny se na Boží hod zúčastnili anglikánské bohoslužby v Sandringhamu na východě Anglie, kde má Alžběta II. jedno ze svých venkovských sídel. Na veřejnosti se poprvé spolu s Alžbětou II. objevila i snoubenka prince Harryho, americká herečka Meghan Markleová. Podle BBC je to poprvé, co je vánočním oslavám v královské rodině přítomen někdo, kdo se do ní ještě nepřivdal nebo nepřiženil.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 975)