Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Katoličtí biskupové vyzvali věřící k volbě prezidenta, nikoho nedoporučili

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 5. ledna 2018 16:44
Katoličtí biskupové vyzvali věřící k volbě prezidenta, nikoho nedoporučili

Standarta prezidenta ČR
Autor: Wikipedia.org / David Sedlecký / Creative Commons

Praha - Čeští a moravští biskupové vyzvali věřící, aby se zúčastnili prezidentské volby. Nedali jmenovité doporučení, koho volit. Lidé by podle nich měli volit takového kandidáta, který podpoří slušnost ve veřejném životě, stabilitu rodiny či ochranu lidského života ve všech jeho fázích. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, biskupové uvádějí, že prezident by měl ctít význam křesťanských hodnot pro společnost a vážit si pravdy i lásky k druhému člověku. Výzva České biskupské konference (ČBK) se má číst v závěru bohoslužeb v neděli 7. ledna.

„Prosíme, přijďte k volbám. Volte po zralé úvaze, neboť toto rozhodnutí nás všech má v demokratické společnosti skutečně význam a ovlivní další směřování naší země,“ uvedli biskupové.

Věřící mohou také důležitou událost, jakou je volba hlavy státu, provázet i modlitbou. „A jelikož jsme před 28 lety získali mnoho dobrého i díky naší patronce sv. Anežce České, prosíme také dnes: svatá Anežko, stůj při nás v době rozhodování,“ připomněli svatořečení Anežky Přemyslovny v předvečer sametové revoluce v Československu.

Ani generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl nechce doporučovat žádné konkrétní jméno. „Pro mě osobně by měl být prezident dobrým politickým hráčem, který - nakolik mu to jeho pravomoci umožní – zajistí, že budeme na šachovnici mezinárodní politiky silnými hráči, a ne figurkami do počtu či objektem zájmu někoho jiného. Na domácí scéně od něj očekávám, že bude vzorem kultury života a osobností, která stmeluje,“ sdělil ČTK.

Ne všichni představitelé církve ale zůstali jen u obecných doporučení. Radikálně se k nadcházející volbě hlavy státu vyjádřil na webu českých dominikánů provinciál Benedikt Mohelník. Uvedl, že si prezident Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané dali hlas. „Miloš Zeman během pěti let svého prezidentského mandátu ukázal, že pravdu nepokládá za skutečně důležitou, že spravedlnosti si neváží a že svobodu druhých nerespektuje,“ uvedl. Zeman jako prezident podle něj své spoluobčany k ušlechtilému jednání nevede, ale naopak svými vystoupeními základní občanské ctnosti zpochybňuje tím, že v lidech probouzí nízká hnutí a sobecké zájmy.

Generální sekretář Ekumenické rady církví a duchovní Starokatolické církve Petr Jan Vinš ČTK sdělil, že věřící volič by měl při výběru prezidentského kandidáta se vší vážností uvažovat o hodnotách bytostně křesťanských, jakými jsou pravda a vytváření pokoje mezi lidmi dobré vůle. „Osobně se domnívám, že současný prezident v tomto ohledu dlouhodobě selhává, a nedokážu si představit, že bych mu s čistým svědomím mohl dát v nadcházející volbě svůj hlas,“ uvedl.

Nový prezident by podle něj měl být v první řadě svorníkem společnosti, a ne v ní rozdmýchávat napětí, rozdělení a nenávist. Ekumenická rada církví sdružuje především nekatolické křesťanské církve v ČR.

K volbě prezidenta napsal krátké zamyšlení i nový starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský, konkrétní doporučení nedal, ale zmínil, že osobně z kandidátů potkal Jiřího Drahoše a řada jeho přátel bude volit Pavla Fishera: „Z kandidátů jsem osobně potkal krátce Jiřího Drahoše, který na mne zapůsobil velmi dobře a mnoho mých přátel podporuje Pavla Fischera – žádného ale tak dobře neznám, že bych za něj dal ruku do ohně – s úlevou si však říkám, že ani nemusím, že nehledáme anděla, ale jen člověka, prvního občana, toho pokud možná nejlepšího z těch, kteří se nabízejí, že tuto službu pro nás zastanou.“

Synodní rada Českobratrská církve evangelické vyjádřila podporu v předvolební kampani Jiřímu Drahošovi již 3. května 2017, po vzájemném setkání. Tato přímá podpora však v evangelické církvi vyvolala diskuzi včetně negativních reakcí.

Dlouhodobý Zemanův kritik, kněz a filozof Tomáš Halík ČTK sdělil, že naprosto souhlasí s Mohelníkovým vyjádřením. „Dát hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země. Ten člověk z mnoha důvodů - od morálních po zdravotní - je naprosto nezpůsobilý vykonávat funkci prezidenta republiky,“ uvedl.

Zeman podle Halíka soustavně společnost svým chováním, vystupováním a vyjadřováním táhl dolů, rozděloval a rozeštvával, „vážně poškozoval politickou kulturu země, autoritu prezidentského úřadu a pověst republiky v zahraničí, dával občanům špatný příklad, činil nás nevěrohodnými v očích našich spojenců“.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Máte pocit, že se církev chová normalizačně?
Ano
50%
 
Spíše ano
9%
 
Ne
41%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 200)