Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Lidé si dnes připomenou hrdinný čin Jana Palacha

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 16. ledna 2018 10:54
Lidé si dnes připomenou hrdinný čin Jana Palacha

Jan Palach

Praha -

Lidé si dnes připomenou oběť Jana Palacha z roku 1969. Student pražské filozofické fakulty se před 49 lety upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Řadu vzpomínkových akcí dnes plánují studenti, přidají se také někteří politici a lidé z Církve českolovenské husitské, k níž patřil Palachův pokračovatel Jan Zajíc.

Jan Palach chtěl svým chováním probudit veřejnost upadající do letargie, která nastala v době po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. V dopise, který zanechal, naléhal na to, aby byly učiněny kroky na záchranu posledních zbytků demokracie. 

Ta dnes pořádá od 15:15 setkání v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Promluví zde evangelický farář Jakub S. Trojan, který Palacha pohřbíval. Součástí vzpomínkového odpoledne bude i zahájení expozice, která bude v kostele do 22. ledna.

V 17:00 začne pietní akt u budovy Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí, které se zúčastní rektor univerzity Tomáš Zima, další představitelé školy i několika dalších vysokých škol, zástupci vysokoškoláků nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Na Olšanských hřbitovech Palachovu památku uctí už ráno v 09:00 Karel Schwarzenberg spolu s dalšími členy strany TOP 09, jejímž je dnes čestným předsedou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)