Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež přiletěl do Chile podpořit katolickou víru a domorodce. Může otevřít i otázku celibátu kněží

Ze světa / kir / ČTK, red. / 16. ledna 2018 11:07
Papež přiletěl do Chile podpořit katolickou víru a domorodce. Může otevřít i otázku celibátu kněží

Ilustrační foto: Papež při setkání se zástupci domorodých kmenů v Římě
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Santiago de Chile -

Papež František v pondělí odletěl na týdenní návštěvu Chile a Peru, kam ve funkci hlavy katolické církve zavítal poprvé. Hlavním tématem jeho cesty budou v obou těchto jihoamerických zemích setkání s domorodými obyvateli a podpora ochrany amazonských deštných pralesů. Může se dotknout i otázky palčivého nedostatku kněží a možnosti zdobrovolnění celibátu, jak po tom volají i někteří biskupové z těchto oblastí před blížící se synodou amazonských regionů.

Svoji návštěvu zahájil v chilské metropoli, kde ho na letišti přívítala tamní prezidentka Michelle Bacheletová. Oficiální program své návštěvy Chile zahájí dnes. Tato sedmnáctimilionová jihoamerická země hostila naposledy hlavu katolické církve v roce 1987, kdy jí byl papež Jan Pavel II. V Chile tehdy vládl ještě diktátor Augusto Pinochet a ke katolické víře se tam hlásilo na 70 procent obyvatel. Nyní je tento počet asi o deset procent nižší.

S prezidentkou Bacheletovou, jejíž otec byl jednou z prvních obětí Pinochetovy diktatury, se papež v úterý oficiálně setká v prezidentském paláci. Bacheletová, která je nevěřící, proslula jako reformátorka, mimo jiné pomohla k uzákonění registrovaného partnerství homosexuálů a povolení interrupcí alespoň ve výjimečných případech.

Nejsledovanějším bodem úterního papežova programu, který se bude celý odehrávat v Santiagu de Chile, bude bohoslužba v O´Higginsově parku. Na rozloze asi 770.000 metrů čtverečních se tam očekává půl milionu věřících.

Návštěva jako příležitost pro slavení i protesty

Odpoledne místního času (večer SEČ) jedenaosmdesátiletý papež krátce navštíví ženskou věznici a večer se v místní katedrále setká s biskupy, kněžími a seminaristy. Posledním bodem papežova úterního programu je soukromé setkání s jezuity. Jako novic tohoto řádu František v Santiagu před šedesáti lety studoval, tehdy ještě jako Jorge Bergoglio.

V dalších dnech pobytu v Chile se papež chystá do města Temuco, kde se setká s místními domorodými obyvateli Araukánci (Mapuči). Ve čtvrtek zakončí návštěvu Chile na severu země ve městě Iquique, kde se má setkat i se dvěma z obětí Pinochetovy diktatury (1973-2000). Poté odletí do Peru, kde bude do neděle.

V každé z oblastí, kterou papež v Chile navštíví, mají obyvatelé v příslušný den volno, jež schválil chilský parlament.

Během papežovy návštěvy se očekávají i demonstrace, které už ohlásili mimo jiné feministky, homosexuálové či původní obyvatele. Araukánci chtějí upozornit na boj s vládou o území, jež si nárokují po dávných předcích. Minulý týden se stalo několik chilských katolických kostelů terčem útoků radikálů, kteří rozbíjeli okna a pokoušeli se zakládat požáry.

Po návštěvě Chile odletí papež do Peru, kde se setkání i s amazonskými indiány 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)