ČT: Ministr kultury je proti zdanění náhrad u církevních restitucí
Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 24. ledna 2018 18:41Praha - Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd vítá nápad premiéra Andreje Babiše na převedení plateb v rámci církevních restitucí do rozpočtu ministerstva financí, chce ale, aby jeho úřadu zůstala další agenda týkající se církví. Zdanění finančních náhrad v rámci restitucí, které Babišova vláda na návrh KSČM podpořila, dnes Šmíd v České televizi odmítl. "Myslím, že bychom se neměli k věcem, které jsou jednou schválené, vracet. Jsem proti zdanění," řekl Šmíd televizi.
Suma určená na platy duchovních je stejně jako finanční náhrada dnes součástí rozpočtu ministerstva kultury. Spolu s restituční splátkou činí tyto výdaje asi 3,5 miliardy korun ročně, o které by se snížil rozpočet ministerstva kultury. Podle Šmída se změnou, tedy převodem na resort financí, souhlasil i jeho předchůdce Daniel Herman (KDU-ČSL). "Bude ale předtím nutné upravit kompetenční zákon," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.
Ministerský odbor církví se zabývá posuzováním žádostí o registraci nových církevních a náboženských společností či evidencí právnických osob založených církvemi. Podle Šmída by bylo jednodušší, kdyby se náhrady i státní příspěvek na platy duchovních platily z rozpočtu ministerstva financí. Suma na tyto dva účely kvůli své výši zkresluje rozpočet resortu kultury a jeho šéfové si většinou s částkou, která činívá čtvrtinu a třetinu rozpočtu, pomáhají při dosahování svých slibů o čtvrtstoletí slibovaném jednom procentu na kulturu.
Letošní rozpočet ministerstva kultury činí 13,03 miliardy korun, z toho na církve jde 3,3 miliardy korun. Loni byly výdaje ministerstva 12,6 miliardy a 3,37 miliardy šlo na církve a v roce 2016 z 11,07 miliardy dostaly církve 3,4 miliardy.
Státní příspěvek na činnost církví se snižuje od doby přijetí zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Jeho vyplácení skončí v roce 2030 nastane tak odluka církve od státu. Loni šlo na platy duchovních přibližně 1,3 miliardy korun, každý rok se suma snižuje o pět procent.
Ke konci loňského roku dostaly církve, které se státem uzavřely dohodu, pátou splátku finanční náhrady. Z přibližně 59 miliard korun, jež se stát zavázal vyplatit, tak byla uhrazena jedna šestina, něco přes deset miliard korun. Největším příjemcem peněz z finanční náhrady, která se vyplácí za majetek, který stát nemůže vydat, je nejpočetnější katolická církev. Během doby bezpráví také přišla o nejvíce majetku. Z dvoumiliardové roční splátky na ni připadá přibližně 1,5 miliardy; čísla se ale v každém roce trochu liší. Celkem pro katolickou církev připadne 47,2 miliardy korun.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Ústavní soud se postavil za právní stát, říká bývalý člen soudu Balík
15. 10. 2019 15:12 / AKTUALIZOVÁNOReakce církví, vládních ministrů a opozice na zrušení zdanění církevních restitucí
Aktuální zprávy

Děkan katolické fakulty UK Novotný se chystá rezignovat, uvedl zdravotní důvody
4.12.2023 0:03Anglikán Matthew se stal na začátku adventu novým představeným komunity z Taizé
3.12.2023 18:22Papež lituje konce příměří mezi Izraelem a Hamásem, doufá v novou dohodu
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: