Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nigerijský biskup Okpaleke abdikoval. Diecéze ho nepřijala kvůli odlišné etnické příslušnosti

Ze světa / kir / radVat / 21. února 2018 10:29
Nigerijský biskup Okpaleke abdikoval. Diecéze ho nepřijala kvůli odlišné etnické příslušnosti

Ilustrační foto (National Church of Nigeria)
Autor: Wikipedia.org / Moises.on / Creative Commons

Nigerie - Papež František podle serveru české sekce Vatikánského rozhlasu přijal abdikaci na úřad biskupa nigerijské diecéze Ahiara Mons. Peter Ebeke Okpaleke. Tak vyřešil situaci vzniklou těsně po jeho jmenováním před šesti roky, kdy prakticky veškerý klérus, mužské i ženské řehole jeho jmenování nepřijaly a bojkotovaly jeho pastýřskou službu. Důvodem byla skutečnost, že biskup Okpaleke nepochází z většinového etnika Mbaise v tamějším nigerijském regionu, ke kterému patří např. kardinál Francis Arinze, bývalý prefekt vatikánské Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

Papež František proto v roce 2013 jmenoval apoštolským administrátorem diecéze Ahiara kardinála Onaiyekana a po čtyřech letech, tedy loni v červnu (8.6.2016) se pokusil vyřešit situaci osobním setkáním s představiteli vzpouzející se diecéze. František při té příležitosti vyslovil velice ostré napomenutí a pod kanonickými sankcemi nařídil všem diecézním i řeholním kněžím, působícím v diecézi Ahiara, aby jmenování přijali a navíc vyjádřili svoji poslušnost osobním dopisem zaslaným přímo papeži, na což dostali lhůtu 30 dnů.

Tento krok však u většiny tamějšího diecézního i řeholního kléru nepřinesl kýženou odpověď, takže se biskup Okpaleke rozhodl abdikovat. Papež František jeho abdikaci přijal v ponděli a jmenoval apoštolským administrátorem sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis biskupa sousední diecéze Umuahia, mons. Lucia Iwejuru Ugorji.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)