Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Tomáš Halík přednášel na plenárním zasedání Německé biskupské konference

Ze světa / juml / red / 23. února 2018 10:25
Tomáš Halík přednášel na plenárním zasedání Německé biskupské konference

Tomáš Halík na tiskové konferenci při studijním dnu Německé biskupské konference v Ingolstadtu (21.2.)
Autor: youtube.com

Ingolstadt (Německo) -

Německá biskupská konference pozvala Tomáše Halíka jako řečníka na svém letošním plenárním zasedání v Ingolstadtu. V rámci tohoto zasedání se konal studijní den biskupů, který byl letos věnován předpokladům dialogu s církvemi v postkomunistickém světě a porozumění aktuálnímu dění v tomto regionu. Magazín Christnet o tom informovala Česká křesťanská akademie.

Kromě Halíka promluvil ve středu 21. února arcibiskup Dr. Ludwig Schick, předseda komise pro světovou církev, a maďarský sociolog a teolog Prof. Dr. András Máté-Tóth a společně pak vystoupili na tiskové konferenci.

Plenární zasedání zahájil v pondělí kardinál Marx, předseda Německé biskupské konference a prezident Rady evropských biskupských konferencí. Kromě všech německých biskupů byli přítomni i biskupové z Indie, protože v Německu působí řada indických kněží. Profesor Halík je už řadu let pravidelně zván biskupy německých a rakouských diecézí k přednáškám na diecézních kněžských dnech a na exercicie pro kněze. Před 3 lety jej pozval emeritní papež Benedikt k přednáškám pro své někdejší žáky do papežského letního sídla Castelgandolfo.

Ve své letošní přednášce se Halík zaměřil na nebezpečí nového populismu v Evropě, na ruskou propagandu, zaměřenou na ovlivnění postojů křesťanů v postkomunistických zemích vůči EU a liberální demokracii a předestřel vizi budoucího působení křesťanů v rámci evropského integračního procesu a v rozvíjení dialogu s duchovně hledajícími v sekularizovaném prostředí. Zminil též potřebu doplnit sociální nauku církve o sociologicko-teologickou hermeneutiku pronikavých změn v současné civilizaci a kultuře a o roli tzv. „public theologians“, společensky angažovaných teologů, vstupujících kompetentním a srozumitelným způsobem do aktuálních diskusí o podstatných otázkách veřejného života. Tento úkol podle Tomáše Halíka bytostně patří k prorocko-kritickému poslání církve v dnešním světě. Má-li být církev podle papeže Františka „polní nemocnicí“, musí se též věnovat posilování imunitního systému společnosti proti šíření strachu, xenofobie a agresivity, z nichž těží populističtí politici ve svých snahách nahradit parlamentní demokracii tzv. „přímou demokracií“, která ve skutečnosti otvírá cestu k autoritativním režimům, zdůraznil český kněz.

Záznam tiskové konference najdete zde.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
52%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 132)