Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Čínské úřady zatkly biskupa podzemní katolické církve

Ze světa / kir / ČTK / 27. března 2018 21:04
Čínské úřady zatkly biskupa podzemní katolické církve

Ilustrační foto
Autor: thecatholiccatalogue.com

Peking/Vatikán -

Čínské úřady zatkly biskupa čínské podzemní katolické církve, která zachovává loajalitu papeži. Vincent Kuo Si-ťin byl zadržen ve své diecézi, informovala dnes agentura AP. Kuo měl přitom z úřadu odstoupit v rámci historické dohody Vatikánu a Pekingu ohledně jmenování biskupů.

Biskup byl spolu se svým sekretářem zatčen na počátku velikonočního týdne, napsala agentura AsiaNews, jež pravidelně zpravuje o katolické církvi v Číně. Připomněla, že Kuo zmizel na několik týdnů i v období kolem loňských Velikonoc. Místní věřící agentuře AsiaNews řekli, že Kuo byl patrně zatčen proto, že odmítl během Velikonoc sloužit bohoslužby se svým nástupcem z čínské státní církve.

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemní církve. Veřejně začali praktikovat až v 80. let, kdy začalo být náboženství znovu tolerováno.

Většina z více než 12 milionů čínských katolíků ovšem spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), jež v roce 1957 založila komunistická strana. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit.

Nedávno byly zveřejněny hlavní rysy historické dohody mezi Vatikánem a Pekingem: Vatikán uzná sedm biskupů jmenovaných Čínou a dva vatikánské biskupy v diecézích Min-tung a Šan-tchou nahradí ti z čínské státní církve, které uzná i papež. V diecézi Min-Tung souhlasil s odstoupením z funkce právě zadržený Vincent Kuo Si-ťin.

Dohoda není pro Vatikán vůbec "dobrá", protože omezuje jeho vliv, řekl agentuře AP anonymní zdroj obeznámený s vyjednáváním. Ničeho lepšího podle něj ale Vatikán nyní dosáhnout nemůže - dohodu zdroj přirovnal k noze vražené mezi dveře.

Vatikán se v dohodě snaží dosáhnout toho, aby papež mohl zasahovat do jmenování budoucích biskupů. To podle anonymního zdroje znamená, že papež bude moci vetovat jména navržená Pekingem.

Vatikán se k zadržení biskupa nevyjádřil a místní policie o zadržení "nic neví", napsala agentura AP.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)