Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Duka bere svá slova diplomaticky zpět: Problém není účast Zemana na sjezdu KSČM, ale vliv strany

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 11. května 2018 15:50
Duka bere svá slova diplomaticky zpět: Problém není účast Zemana na sjezdu KSČM, ale vliv strany

Ilustrační foto - Miloš Zeman v kostele
Autor: Tisk.cirkev.cz

Praha - Kardinál Dominik Duka bere zpět slova, za která ho nedávno mnozí ocenili v katedrále na Pražském hradě dlouhým potleskem. Nevidí totíž zásadní problém v tom, že se prezident Miloš Zeman zúčastnil sjezdu KSČM, jak to mnozí pochopili během jeho projevu, ale spíš v tom, že strana může ovlivňovat vládu. Kardinál to dnes uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES s tím, že jeho dubnová slova nebyla „úplně dobře pochopena“. Duku zneklidňuje zejména to, že politické strany v otázce budoucí vlády vyklidily prostor a daly tím volnost uskupením, která označují za problémová.

On sám se vůči těmto „tzv. problemovým stranám“ vyjadřuje poměrně mírně a často i s diplomatickou vstřícností jako nedávno v Polné na Vysočině. Znám je i případ dopisu, který po volbách napsal předsedovi SPD Tomio Okamurovi. Příliš se však neohradil, když byl jeho dopis představitelem SPD mediálně zneužit. Není také známo Dukovo jasné vyjádření ke snaze lidovců odvolat Tomio Okumuru z funkce místopředsedy parlamentu po výrocích, které zpochybňovaly utrpení Romů v táboře v Letech. Výroky naopak odsoudili představitelé evangelické církve spolu se Židovskou obcí v Praze a Muzeem romské kultury. Také již na podzim biskup Tomáš Holub napsal, že SPD není strana volitelná pro křesťany.

Naopak kritický je kardinál dlouhodobě k marxistickému hnutí (viz článek k výročí narození Karla Marxe) a komunistické straně: "Pro mě nebyl zásadní problém, že prezident je na sjezdu KSČM. Ale že význam této strany, která získala historické minimum hlasů, je tak veliký, že mohou do jisté míry diktovat, jaká bude vláda a jaký bude její program," vysvětlil dnes Duka svá dubnová slova. Zeman podle něj v projevu řekl pravdivá slova, že tenduje k levicovému směru politiky.

Prezident Zeman vystoupil v dubnu na sjezdu KSČM, kde stranu aktivně vyzval, aby tolerovali chystanou vládu ANO a ČSSD. Od roku 1989 žádný prezident na vrcholné setkání komunistů nepřijel a žádná vláda nebyla odkázaná na jejich hlasy. Prezident za to sklidil kritiku opozičních politiků. Na Zemanovu účast na sjezdu poukázal tehdy ve svatovítské katedrále Duka při bohoslužbě u příležitosti návratu ostatků kardinála Josefa Berana.

„Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo,“ řekl v dubnu Duka. To, že byl prezident zvolen právě i díky hlasům komunistů, ovšem kardinál v rozhovoru pro Mf Dnes nezmínil.

Na závěr se také vyjádřil k současnému vyjednávání o vládě, ve kterém ho zneklidňuje postoj ostatních politických stran. Nedovede si ale představit další možný postup. Předčasné volby by podle něj neznamenaly řešení situace vzhledem k predikcím výzkumných agentur.

Problémy mu činí také diskuze o levici a pravici. „Chceme-li být demokraté, musíme vést dialog a ukazovat, co je pro tuto společnost skutečně obecné dobro. Známkováním, že tomu budu nadávat, toho budu vylučovat, ničeho nedocílíme,“ řekl v rozhovoru.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 318)