Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výstava představuje moderní sakrální stavby a jejich architekty

Kraje: Jihomoravský / / / 15. června 2018 10:19
Výstava představuje moderní sakrální stavby a jejich architekty

kostel v Sazovicích
Autor: www.atelier-stepan.cz

Brno -

 Kostely a kaple vzniklé v brněnské diecézi od začátku 20. století do současnosti představuje výstava v kryptě katedrály na Petrově. Vznikla ve spolupráci s brněnskou fakultou architektury, tvoří ji vizualizace a modely. Diecézní muzeum ji pojímá jako příspěvek k oslavám 100 let Československa. Potrvá do 30. září, oznámila ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Kromě staveb a projektů výstava přibližuje také jejich architekty, zástupce různých generací. Prvním z nich je Karel Hugo Kepka, architekt husovického kostela vysvěceného v roce 1910. Následuje Vladimír Fischer, architekt několika chrámů budovaných v období první republiky. Pracoval třeba na návrzích funkcionalistického kostela svatého Augustina na náměstí Míru v Brně.

Zastoupen je také čtyřiaosmdesátiletý Ludvík Kolek, jenž navrhl moderně pojatý kostel v Senetářově na Blanensku, jednu z mála sakrálních staveb vybudovaných v období komunistické totality. Po roce 1989 podle jeho návrhů vyrostly také kostely v Hustopečích a Břeclavi.

Zástupcem současné generace architektů je padesátiletý Marek Štěpán, autor oceňovaného kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku. Podle Štěpánova návrhu také aktuálně vzniká kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné.

Diecézní muzeum připravilo také výstavu věnovanou životu, dílu a odkazu Františka Sušila, kněze, pedagoga, buditele a sběratele lidových písní. Návštěvníci ji najdou v takzvané Propité věži katedrály. Sušil zemřel před 150 lety.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)