Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dnešní státní svátek připomíná odkaz reformátora Jana Husa

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 6. července 2018 14:40
Dnešní státní svátek připomíná odkaz reformátora Jana Husa

Jan Hus na hranici (Iluminace Jenského kodexu)
Autor: repro Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Praha - Na řadě míst Česka si dnes lidé připomenou odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory před 603 lety upálen v německé Kostnici. Vzpomínat se na něj bude například při bohoslužbách v Praze či v jeho rodišti Husinci. Připomínka Husa následuje po oslavách sv. Cyrila a Metoděje, které stejně jako dnešní státní svátek upozorňují na významné kořeny českého národa.

Tradiční bohoslužba k uctění Husovy památky se uskuteční v pražské Betlémské kapli, kde kázal. Bohoslužbu od 15:00 povede patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta a zúčastní se jí i předseda Senátu Milan Štěch.

Každoročně se Hus oslavuje také v Husinci, který se považuje za místo jeho narození. Letos trvají Husovy slavnosti od čtvrtka, kdy se uskutečnila pietní vzpomínka na Husa a četly se jeho dopisy z Kostnice. Dnes mohou lidé navštívit bohoslužbu a divadelní a hudební představení. Závěr oslav bude opět patřit koncertu Jihočeské filharmonii.

Husa připomenou i dobové slavnosti na hradě Točník, kde v programu s názvem Ve znamení kalicha - za dob husitských mohou návštěvníci vidět například jeho kázání. V hradní kapli se před polednem uskuteční bohoslužba Církve československé husitské.

Reformní kněz a též tvůrce spisovné češtiny Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kritizoval církev za odvrácení se od jejích prvotních ideálů a odmítal její institucionalizaci, současně kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církev jej za to označila za kacíře, Hus své názory ale odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici 6. července 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)