Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Secesní kostel v Jablonci se vrací do původní krásy

Kraje: Liberecký / kir / ČTK / 14. července 2018 21:51
Secesní kostel v Jablonci se vrací do původní krásy

Secesní kostel Povýšení sv. Kříže Starokatolické církve v Jablonci
Autor: wikipedia.org / Creative Commons

Jablonec nad Nisou -

Nikoli obrazy svatých či křížovou cestu, ale nádhernou secesní výzdobu s typickými rostlinnými motivy najdou návštěvníci v kostele Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou. Secesní kostel postavený na počátku 20. století podle návrhu jabloneckého rodáka architekta Josefa Zasche je unikátní stavbou středoevropského významu. Patří Starokatolické církvi, která na jeho obnově pracuje už 20 let. Po dvouleté přestávce je letos o prázdninách kostel každé úterý přístupný v rámci projektu Otevřené jablonecké kostely.

"Jde o cenný architektonický soubor, který tvoří nejen kostel, ale také čtyři sousední vily," řekl dnes ČTK zdejší farář Karel Koláček, pro něhož je obnova kostela srdeční záležitostí. Kostel byl postaven v letech 1900 až 1902 jako zřejmě první samostatná Zascheho práce. Je působivou ukázkou sakrální secesní architektury. Podobné stavby jsou v Česku i celé Evropě výjimečné, secese byla totiž především světským stylem. Pokud se kostely v té době stavěly, uplatňovaly se v jejich architektuře hlavně konzervativní názory dávající přednost historismu. "I tady lidé proti stavbě v této podobě protestovali, Zasche si to ale prosadil," poznamenal farář.

Po druhé světové válce kostel chátral. Do 70. let v něm mělo JZD Pokrok Zlatá Olešnice sklad a klempířskou dílnu. V 80. letech prošel objekt částečnou obnovou a byl znovu vysvěcen, památka ale potřebovala kompletní rekonstrukci. Začala v letech 1998 a 1999 výměnou střechy a opravou vitrážových oken. V dalších letech provedli stavbaři sanaci přízemních částí kostela napadených dřevokaznými houbami a celá stavba byla izolována proti prosakování vody. V roce 2001 byla za přispění státu obnovena i vnější fasáda. Od roku 2010 se opravuje interiér kostela. Církev opravy financuje za přispění ministerstva kultury a města Jablonce.

Kvůli obnově interiérů byl v minulých dvou letech kostel pro návštěvníky uzavřen. Restaurátoři postupně obnovili jemné secesní štuky na opěrách klenby, které byly z velké části poškozené zatékáním. Obnovené štuky má i presbytář, který byl ještě před pár lety bez výzdoby. "Nejzajímavější byl právě presbytář, protože tam se čekalo objevení toho, co jsme měli jen na černobílých fotografiích," řekl Kučera. Pod vrstvami omítky našli restaurátoři původní modrobílou secesní výzdobu, kterou pak obnovili. Do konce týdne už bude hotova i výmalba kostela v jemném okrovém odstínu, interiér se tím po letech vrátí do původní podoby.

Kostel je zajímavý nejen svou architekturou a secesní výzdobou, původní je i oltář, jemuž vévodí strom života a Ježíš na kříži zezadu osvětlený vitrážovým oknem. Po stranách oltář zdobí jen dva zpívající andělé, stejní jako na vstupu do kostela. Zachovala se i část původního osvětlení, byť skleněné lampy ve tvaru tulipánů zmizely a postupně je nahradí repliky. "Nechali jsme je vyrobit podle původních nákresů," řekl farář. Původní jsou ale kostelní lavice, podlahy nebo dveře, které ještě na opravu čekají.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)