Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Oficiální počet katolíků a evangelíků loni v Německu klesl o 660.000

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 23. července 2018 7:38
Oficiální počet katolíků a evangelíků loni v Německu klesl o 660.000

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com / Creative Commons

Berlín - Katolické a evangelické církvi v Německu se ani nadále nedaří zastavit prudký propad počtu členů. Jen v loňském roce klesl dohromady o 660.000. Zástupci církví to koncem týdne oznámili na tiskových konferencích v Bonnu a Hannoveru.

Ani stabilnímu počet křtů a nových členů v obou církvích, nepokryl minulý rok členy, kteří umřeli nebo z církví vystoupili. Počet členů evangelické církve (EKD) se loni snížil o 390.000 na 21,5 milionu, počet katolíků pak o 270.000 na 23,3 milionu. Od evangelíků loni z vlastního rozhodnutí odešlo na 200.000 lidí, což je asi o deset tisíc více než v roce 2016. Z katolické církve vystoupilo 168.000 lidí, tedy zhruba o šest tisíc více než předloni.

„Počet vystoupení z církve bolí. Zůstává na vysoké úrovni,“ konstatovali zástupci německé biskupské konferece (DBK), kteří podle svých slov pátrají po příčinách takovéhoto vývoje. Zástupci evangelické církev pokles počtu svých členů zdůvodňuje především demografickými změnami. Na 350.000 evangelíků totiž loni zemřelo a mladých lidí tolik do církve nevstupuje.

Víru se nedaří předat mladší generaci

Novinář, sociolog náboženství a autor knihy Společnost bez Boha (Gesellschaft ohne Gott) Andreas Püttmann ale s touto argumentací úplně nesouhlasí. „Úbytek členů souvisí méně s demografickými trendy než s faktem, že předávání víry v rodinách, komunitách a školách nefunguje dostatečně,“ uvedl. Důvodem poklesu počtu členů církví jsou podle něj také celospolečenské změny, které nejsou církve schopné ovlivnit, ať už jde o rostoucí vzdělanost, individualizaci, urbanizaci nebo výrazně širší nabídku volnočasových aktivit.

V Německu se členové církví musejí přihlašovat u místních úřadů a povinně platit daně pro vybranou církev. Více jak polovina Němců je nadále členem katolické nebo evangelické církve. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)