Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Evangelíci ve Chvaleticích chtějí darovat kostel městu

Kraje: Pardubický / juml / ČTK/juml / 4. srpna 2018 19:26
Evangelíci ve Chvaleticích chtějí darovat kostel městu

Evangelický kostel ve Chvaleticích postavený po Protestantském patentu v roce 1882
Autor: Wikipedia.org / Canella23 / Wikimedia Commons

Chvaletice (Pardubicko) - Evangelíci nejspíš darují městu Chvaletice na Pardubicku kostel z 19. století. Tamní sbor totiž patrně zanikne, protože není finančně soběstačný. Bohoslužby se v něm budou konat dál. ČTK to řekl administrátor Farního sboru Českobratrské církve evangelické ve Chvaleticích Miloš Hübner.

"Jelikož město na kostel přispívá a kompletně se o něj stará, chceme ho na město převést. Hřbitov je obecní několik let, darovali jsme ho Chvaleticím také," řekl Hübner.

Na podzim se koná shromáždění sborů z východních Čech, které doporučuje zrušení některých sborů nebo sloučení s jinými. V případě Chvaletic připadá v úvahu Přelouč. V květnu příštího roku synod, nejvyšší shromáždění Českobratrské církve evangelické, rozhodne, zda chvaletický sbor zanikne, nebo ne.

"Pokud nebudeme soběstační finančně, máme slabé páky sloučení nebo zánik odvrátit. Provoz kostela to neomezí, budu tam jezdit dál, ale nebude tam samostatný sbor," řekl Hübner.

Administrátor zastupuje faráře ve Chvaleticích 30 let, žádného se tam nepodařilo získat. Jednou za dva týdny přijde na bohoslužbu jen několik lidí. Sbírky v kostele nestačí pokrýt náklady na činnost sboru, řekl Hübner.

Opravy stály asi 15 milionů korun, zhruba polovinu postupně přispělo město, podařilo se získat i dotace od různých nadací a sponzorské dary.

Několik let byl kostel zavřený, veřejnosti se znovu otevřel v roce 2010. Kromě bohoslužeb, křtin a pohřbů se v něm konají i komerční koncerty. Pseudorenesanční stavba v Hornické Čtvrti vznikla v roce 1882, stojí na místě původního kostela z poloviny 18. století. Kostel vybudovaný za faráře a seniora Julia Fleischera navrhl architekt Matěj Blecha.

"Město kostel prakticky zachránilo, byl by napolo zbořený, propadal se tam strop. Začalo se už v roce 1999 průzkumem kostela, v roce 2003 proběhly první opravy," řekla ČTK starostka Blanka Zaklová (SNK Chvaletice pro občany I).

Podobné problémy s finanční soběstačností budou v příštích letech řešit i další sbory Českobratrské církve evangelické. Otázkou budoucností sborů a jejich financování se zabývalo červnové zasedání synodu (nejvyššího orgánu církve) v Litomyšli. Přípravný strategický plán se podle jednoho za řečníků Romana Mazura nesl v "duchu křesťanského pragmatismu." Jak dále Mazur uvedl, církev neumí vytvořit život víry ve sborech. "Ale umíme ho efektivně podpořit – umíme podpořit to, co funguje a naopak chceme částečně omezovat to, co funkční není,“ dodal.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)