Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež uzavřel návštěvu Irska, konaly se i demonstrace. Země se od návštěvy Jana Pavla II. změnila

Ze světa / kir / ČTK, red. / 27. srpna 2018 1:30
Papež uzavřel návštěvu Irska, konaly se i demonstrace. Země se od návštěvy Jana Pavla II. změnila

Ilustrační foto
Autor: Wikipedie.org / Miguel Mendez / Creative Commons

Dublin - Papež František uzavřel bohoslužbou pod širým nebem v dublinském parku Světové setkání rodin, při jehož příležitosti tento víkend poprvé zavítal do Irska. Během liturgie znovu požádal o odpuštění kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých, jehož se dopouštěli v minulých desetiletích představitelé katolické církve v Irsku a které církev dlouho přehlížela. I dnes se v zemi konaly demonstrace za potrestání těchto zločinů.

Bohoslužby  se účastnilo podle BBC asi dvě stě tisíc lidí, očekávalo se přitom až půl milionu účastníků. Podle BBC může být za nízkou účastí špatné počasí, ale také pošramocená pověst církve v posledních letech či změna irské společnosti, která už není tak konzervativní jako v minulém století. Když hlavu katolické církve hostilo Irsko naposled v roce 1979, přišlo na bohoslužbu Jana Pavla II. na totéž místo 1,5 milionu lidí.

"Žádáme o odpuštění za všechna zneužívání, která se stala v různých institucích, vedených mužskými i ženskými řády," uvedl dnes papež. Už dopoledne požádal o odpuštění věřící v poutním místě Knock, kde mimo jiné řekl, že k zajištění "pravdy a spravedlnosti" pro oběti je třeba "pevných a rozhodných" kroků. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo na 14.500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi zneužívání představiteli církve v Irsku.

Demonstrace a vzpomínky na oběti zneužívání

Zatímco papež předsedal liturgii v dublinském parku, vyšlo do ulic metropole Dublinu několik tisíc lidí s transparenty "Pravda, spravedlnost, láska" či "Papež chrání pedofilní kněží". Lidé došli v průvodu k místu, kde dříve stály takzvané Magdaleniny prádelny. Ty provozovaly katolické řády v minulém století a pracovaly v nich ženy zavržené tehdejší společností. Podle několik let staré vyšetřovací zprávy v ní byla porušována lidská práva.

Asi tisícovka lidí se dnes sešla ve městě Tuam, aby si připomněla téměř 800 dětí, které před více než půlstoletím zemřely v tamním katolickém sirotčinci i kvůli zanedbané péči a podvýživě. Jejich hromadný hrob byl nalezen loni.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů částí církevních představitelů se stalo hlavním tématem papežovy dvoudenní návštěvy Irska. V sobotu se papež také setkal v soukromí s osmi místními oběťmi sexuálního obtěžování, podobně to udělal letos v lednu v Chile a v roce 2015 v americké Filadelfii.

Papež se setkal s oběťmi zneužívání a ilegálně adoptovanými dětmi. Vyjádřil se i k homosexualitě v rodinách

Papež se pak během návratu z Irska vrátil při tiskové konferenci na palubě letadla ke svému sobotnímu rozhovoru s osmi irskými oběťmi sexuálního zneužívání ze strany duchovních a představitelů katolických institucí. "Velmi jsem trpěl," řekl František a poznamenal, že ze setkání vzešla nabídka zařadit prosbu o odpuštění do nedělní liturgie.

Zvláštní pohnutí vyjádřil papež nad údělem zneužitých dívek, které musely nechat své děti adoptovat jinými rodinami. Se dvěma ilegálně adoptovanými lidmi také hovořil. "Bylo to pro mě bolestivé, ale doprovázené útěchou, že je možné pomoci věci objasnit," řekl František, který během nedělní mše v Dublinu vyřkl řadu omluv obětem zneužívání.

Jeden z novinářů se papeže Františka rovněž zeptal, co by doporučoval rodičům, kteří zjistí, že jejich děti mají homosexuální sklony. Přednostně by prý doporučil modlitbu, porozumění a dialog. Podle něj však záleží také na věku dítěte. "Když se to ukáže v dětství, dá se mnoho věcí udělat prostřednictvím psychiatrie... Něco jiného je, když se to projeví po 20 roku věku," řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve. "Nikdy bych neřekl, že lékem je mlčení. Ignorovat svého syna nebo dceru, kteří mají homosexuální sklony, je chyba otce či matky," zdůraznil papež.

Irsko se mění, dokazuje to i homosexuál v úřadu premiéra

Papež zahájil návštěva Irska v sobotu setkáním s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a premiérem Leem Varadkarem. Už na úvod označil zneužívání za hanebné a pobouření ze selhání církve za oprávněné. Premiér Varadkar papeže požádal, aby přeměnil slova v činy a pomohl zajistit spravedlnost pro oběti těchto činů.

Britský server BBC přinesl v souvislosti s návštěvou statistiku, podle níž se ke katolické církvi v 80. letech minulého století v Irsku hlásilo 93 procent obyvatel. Podle poslední statistiky z roku 2016 se k této církvi hlásí asi 78 procent lidí v zemi. O změně irské společnosti svědčí i dvě nedávná referenda. Letos Irové schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky. Během referenda o stejnopohlavních manželstvích v roce 2015 se  ke své homosexuální orientaci přihlásil i irský premiér Varadkar, který je první osobou indického původu a prvním gayem vykonávající tento úřad v historii země.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
45%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
23%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
11%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
9%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
11%
 
(Počet hlasů celkem: 133)