Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Tajemník ERC Vinš: Diskuze o předraženosti církevních náhrad je jen politická hra

Domácí zpravodajství / kir / ERC, red. / 20. září 2018 14:30
Tajemník ERC Vinš: Diskuze o předraženosti církevních náhrad je jen politická hra

Generální sekretář ERC a duchovní Starokatolické církve Petr Jan Vinš
Autor: FB Petr Jan Vinš / Dominik Novak / Člověk a Víra

Praha - Ve veřejném prostoru v posledních týdnech a měsících zaznívá množství výroků k výši finančních náhrad v rámci majetkového vypořádání státu a církví, z nichž nejhlasitějším je asi opakované vyjádření premiéra Andreje Babiše, že „náhrady byly prodražené asi o 54 miliard.“

Podle generálního sekretáře Ekumenické rady církví Petra Jana Vinše i sám premiér Babiš a ministryně financí Alena Schillerová byli nuceni přiznat, že tento údaj se nezakládá na nějaké důkladné analýze stavu situace. "Daleko spíše můžeme předpokládat, že jde pouze o politickou hru a prázdnou rétoriku, která se nezakládá na skutečnosti a slouží krátkodobým populistickým cílům", píše Vinš ve stanovisku Ekumenické jehož plné znění přinášíme:

Ve snaze o dodatečné a jednostranné snížení celkové částky finanční kompenzace církvím, ke kterému navzdory platným smlouvám předkladatelé návrhu zákona chtějí zneužít státní institut zdanění, se argumentuje údajným nadhodnocením průměrných cen jednotlivých typů nemovitostí (lesní a zemědělské půdy, zastavěných ploch, apod.)

Tajemník ERC Vinš: Diskuze o předraženosti církevních náhrad je jen politická hra

logo ERC
Autor: ekumenickarada.cz

Způsob, který byl při přípravě zákona pro výpočet přibližného odhadu výše náhrad za nevydaný majetek používán, je součástí důvodové zprávy k zákonu č. 428/2012 Sb. Zde je také rekapitulováno, jak dalekosáhlé pozitivní dopady má vyrovnání s církvemi na města, obce a další subjekty, jejichž majetek byl blokován především na základě blokačního paragrafu ustanovení § 29 zákona o půdě.

Tatáž důvodová zpráva také říká: „Vzhledem k rozptýlení a heterogenitě blokovaného majetku lze reálné přínosy [vyrovnání s církvemi] pouze obtížně vyčíslit.“ Pokud některé politické subjekty chtějí opětovně otevírat veřejnou diskuzi o přiměřenosti církevních náhrad, bylo by asi na místě podívat se v první řadě právě na přínos, který z narovnání s církvemi mají kraje, města, obce a další subjekty, které drží bývalý církevní majetek a restituce majetku se jich netýkala. Církvím jsou známy mimo jiné případy nevydaného majetku vysoké hodnoty, který sice třeba v minulosti patřil mezi zemědělskou nebo jinou půdu, ale dnes má obrovskou hodnotu, protože na něm stojí například v mezičase vybudovaná městská sídliště. Podobných příkladů by se ale dala nalézt celá řada, výše 59 miliard jako kompenzace za nevydaný majetek je tak i ze strany církví vnímána jako výsledek jednání, nikoli jako splnění všech původních nároků.

Církve dnes pokládají otázku majetkového narovnání za vyřízenou věc. Řešení dosažené zákonem č. 428/2012 Sb. má být na mnoha úrovních kompromisem pro všechny strany. "Znovuotevírání této již uzavřené a smluvně podchycené otázky, často za použití neúplných informací nebo přímo dezinformací, nás mrzí. Raději bychom svou energii a prostředky věnovali službě veřejnosti, školství, vzdělání, kultuře, charitě a mnoha dalším činnostem, než planým a zbytečným politickým sporům", dodává sekretář ERC.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Filmana
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 975)