Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Peníze od věřících v Česku by měly pomoci v Iráku

Ze světa / vlu / ČTK / 9. listopadu 2018 19:04
Peníze od věřících v Česku by měly pomoci v Iráku

Ilustrační foto: poškozená mešita v Mosulu.
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Praha - Pomoci křesťanům v Iráku vracet se do svých domovů poničených řáděním bojovníků Islámského státu by mohl i příspěvek od českých katolíků. V celonárodní sbírce Charity ČR se vybralo přes 12 milionů korun. Česká delegace v čele s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem v těchto dnech v Iráku jedná se zástupci tamních křesťanů, kam přesně pomoc směřovat. ČTK to dnes řekla mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová.

Česká delegace, v níž byl i ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, ředitel TV Noe Leoš Ryška nebo poslanec Marian Jurečka, navštívila město Mosul, svého času baštu Islámského státu. Provedl je zde místní arcibiskup Yohanna Petros Mouche. V předchozích dnech zástupci ČR navštívili také Irbíl nebo Karakoš. Viděli zbořené kostely a kláštery, vypálené školy a domy, ale také snahu vrátit do těchto míst život.

Teprve při jednání s mosulským arcibiskupem se bude rozhodovat, kam přesně peníze od českých a moravských křesťanů půjdou. Sbírka byla určena pro celou blízkovýchodní oblast, do Iráku ale pravděpodobně bude směřovat největší částka. Suma, kterou se za několik měsíců ve sbírce podařilo shromáždit, ČBK překvapila a svědčí podle Klimentové o solidaritě obyvatel ČR s těmi, které válka připravila o domovy.

K pomoci iráckým křesťanům vyzval arcibiskup Graubner i při oslavě svých narozenin na konci srpna letošního roku. Už před oslavou věřící upozornil, že příspěvek do sbírky při bohoslužbě mohou chápat jako narozeninovou pozornost.

Mosul, který byl dříve druhým největším městem v Iráku, ale dnes jsou z něj ruiny, dobyla irácká armáda loni v červenci. Porážku organizace Islámský stát v Iráku pak ohlásil premiér Hajdar Abádí v prosinci. Podle mnohých expertů byla bitva o Mosul, kterého se IS zmocnil v roce 2014 a prohlásil za hlavní město svého chalífátu v Iráku, nejtěžším bojem o město od druhé světové války.

Mnoho někdejších obyvatel města stále žije v uprchlických táborech a čeká na možnost vrátit se domů. Rozsah škod je však obrovský a opravy, na které chybí peníze, mohou trvat několik let.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)