Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Primátor: Problémy v soužití s muslimy v Teplicích jsou minulostí

Kraje: Ústecký / / ČTK / 6. prosince 2018 18:35
Primátor: Problémy v soužití s muslimy v Teplicích jsou minulostí

Korán a Bible
Autor: Daniel Bartoň

Teplice -

Teplický primátor Hynek Hanza (ODS) a mluvčí teplického islámského centra Abbas Jahaf se shodli na tom, že vztahy centra s ostatními obyvateli lázeňského města jsou po peripetiích z minulých let v pořádku. "S obyvateli města máme vztahy vynikající. Samozřejmě, najdou se výjimky, ale těch je opravdu málo," řekl ČTK lékař Mostecké nemocnice Abbas Jahaf. V severních Čechách žije několik desítek muslimů, další přijíždějí na lázeňské procedury a v takovém případě využívají islámského centra k setkávání a k modlitbám.

Někteří lidé z Teplic si v minulých letech stěžovali na Araby, kteří se do města jezdí léčit. Podle nich někteří návštěvníci z arabských států narušovali při svých piknicích noční klid, nechávali v parcích odpadky a ohrožovali bezpečnost při jízdách auty z půjčovny. "Situace se výrazně uklidnila, určité problémy jsme zde v minulosti zaznamenali, to bylo v případě, kdy sem přijelo najednou velké množství návštěvníku z Kuvajtu. Loňská sezona proběhla úplně v poklidu," řekl ČTK teplický primátor.

"Muslimové žijící v Teplicích se snaží udělat všechno pro to, aby Tepličané vnímali naši přítomnost pozitivně. Pořádáme různé společenské akce, když přijedou lázeňští hosté z ciziny, děláme mezi nimi osvětu, jak by se měli v Teplicích chovat. Nedávno jsme chodili po parku a rozdávali letáky v češtině a arabštině a snažili jsme se návštěvníky z jiných krajů seznámit s místními zvyky a specifiky. Akce měla skvělý ohlas zejména mezi místními," řekl ČTK Jahaf.

Centrum podle něj místní muslimové vybudovali proto, aby se lidé měli kde setkat a kde se modlit. "Kolik lidí do islámského centra dochází, není možné odhadnout, někteří přijdou jednou, jiní docházejí pravidelně," uvedl. S islámem se tu mohou seznámit i ostatní. "K přijetí islámu ale nikdo nikoho nutit nebo přemlouvat nebude," dodal mluvčí. V centru není žádný imám (muslimský duchovní) ani jiná obdobná autorita. Modlitbu může vést skoro každý muslim, důležité je, aby uměl správně recitovat korán.

Financování chodu centra je podle Jahafa dobrovolné. Kdo se sem chodí modlit a chce, tak dává pravidelně peníze do kasičky na zaplacení plynu, elektřiny a dalších věcí potřebných pro chod.

V České republice se k islámu hlásí přibližně 22.000 lidí. Islámská centra se kromě Teplic nacházejí také v Praze a Brně, kde místní muslimové vybudovali mešitu, dále v Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech a Liberci.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)