Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Moskevský patriarcha Kirill se stěžoval na Ukrajinu u papeže i OSN

Ze světa / juml / ČTK / 14. prosince 2018 21:34
Moskevský patriarcha Kirill se stěžoval na Ukrajinu u papeže i OSN

Moskevský patriarcha Kirill a Vladimír Putin
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Moskva - Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, se obrátil na hlavy světových církví a mezinárodních organizace, včetně papeže Františka a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Postěžoval si jim na porušování práv prelátů a věřících ukrajinské pravoslavné církve, hlásící se k moskevskému patriarchátu. Oznámila to dnes ruská média.

V sobotu se má v Kyjevě uskutečnit církevní sněm, který má sloučit tři stávající pravoslavné církve, aby tak vytvořil novou ukrajinskou církev, nezávislou na Moskvě. V této věci se angažuje i prezident Petro Porošenko.

"Poslední dobou vměšování vedoucích představitelů světského ukrajinského státu do církevních záležitostí nabralo rysy tak brutálního nátlaku na biskupy a duchovní, že to dovoluje hovořit o začátku rozsáhlého pronásledování," uvedl Kirill. Adresátem se podle deníku Kommersant stal francouzský prezident Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová.

Důvodem k nátlaku a pronásledování je podle Kirilla odmítání věřících a duchovních zúčastnit se slučovacího církevního sněmu. Patriarcha připomněl, že popy si ukrajinská tajná služba předvolává k "pohovorům", dochází k zatýkání duchovních a k domovním prohlídkám.

"Ruská pravoslavná církev se snaží zachovat si svůj vliv a majetek na Ukrajině," poznamenal list Ukrajinska pravda o Kirillově dopisu. Připomněl, že ruská církev je kvůli udělení samostatnosti ukrajinské církvi v otevřeném sporu s konstantinopolským patriarchátem.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 137)