Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výstava ukáže historii i budoucnost varhan v katedrále sv. Víta

Kraje: Praha / juml / ČTK / 17. prosince 2018 17:30
Výstava ukáže historii i budoucnost varhan v katedrále sv. Víta

Ilustrační foto: pohled do chóru svatovítské katedrály
Autor: Wikipedia.org / Aconcagua / Creative Commons

Praha - Historii, současnost a budoucnost varhan v pražské katedrále sv. Víta představí výstava, která bude zahájena dnes večer v Národním technickém muzeu v Praze. Výstava vznikla podle muzea při příležitosti národní sbírky na pořízení nových varhan pro katedrálu. Varhany za zhruba 80 milionů korun mají být hotovy na podzim 2019 a v katedrále se na ně bude poprvé hrát asi na jaře roku 2020. Výstava bude veřejnosti přístupná od 18. prosince do 31. března příštího roku.

Výstava v technickém muzeu sleduje například historii varhan v Chrámu sv. Víta. "Vysvětluje vznik provizorních varhan v době končící dostavby katedrály a dlouhodobé úsilí o postavení nových důstojných varhan, které se v současnosti chýlí k úspěšnému konci," oznámilo muzeum. Lidé se ale díky expozici mohou dozvědět i něco o vývoji varhanářského řemesla a fungování varhan.

Nové varhany pro katedrálu sv. Víta budou sestaveny ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. Autorem podoby nových varhan je designér Peter Olah, který se inspiroval tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Část varhan bude ze skla z českých skláren. Nástroj bude stát asi 80 milionů korun, včetně prací při instalaci varhan. Podle informací na webu sbírky se již na nástroj vybralo zhruba 72,6 milionu. Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky, nebo si třeba i adoptovat vlastní píšťalu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)