Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikán je ochotný sehrát ve Venezuele úlohu zprostředkovatele

Ze světa / juml / ČTK / 6. února 2019 11:08
Vatikán je ochotný sehrát ve Venezuele úlohu zprostředkovatele

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Vatikán - Vatikán je ochotný sehrát ve Venezuele úlohu zprostředkovatele, pokud o to požádají obě strany. Nejprve však musejí být podniknuty předběžné kroky k jejich sblížení. Podle agentury Reuters to dnes řekl papež František v letadle při návratu z návštěvy Spojených arabských emirátů.

Papež rovněž potvrdil, že mu venezuelský prezident Nicolás Maduro zaslal dopis, ale zatím ho nečetl. Maduro o tomto listu informoval v pondělí italskou stanici Sky TG24. Uvedl, že Františka požádal "o pomoc k usnadnění a posílení dialogu".

"Přečtu si tento dopis a uvidím, co se dá udělat. Počáteční podmínkou ale je, že o to požádají obě strany. My jsme ochotní," řekl podle Reuters papež k možnému přímému zprostředkování Vatikánem.

František dodal, že formální zprostředkování by mělo být považováno za poslední krok v diplomacii. Předtím je podle něj třeba, aby Vatikán a další členové mezinárodního společenství podnikli předběžné kroky. Ty budou zahrnovat snahu "přivést strany k sobě blíž, aby mohl dialog začít".

Madurova vláda je obviňována z pronásledování opozice a z porušování lidských práv. Za vinu je jí kladena i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)