Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nástěnné malby v kapli v Litomyšli zpevňují nanosuspenze

Kraje: Pardubický / juml / ČTK / 11. února 2019 17:24
Nástěnné malby v kapli v Litomyšli zpevňují nanosuspenze

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Creative commons

Litomyšl - Restaurátoři dokončili v Litomyšli na Svitavsku třetí etapu oprav takzvané Očistcové kaple v budově piaristické koleje. Použili mimo jiné vápenné nanosuspenze, velmi moderní konzervátorský materiál. Památku čeká ještě čtvrtá, tedy poslední etapa oprav, uvedla radnice v tiskové zprávě.

"V této etapě jsme se snažili co nejvíce navázat na předchozí etapy, aby bylo výsledné působení maleb jednotné. I přesto jsme ale provedli drobné úpravy postupu," řekl vedoucí Ateliéru restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice Jan Vojtěchovský.

Výzkumem nanosuspenzí, které zpevňují nástěnné malby, se fakulta zabývá přes deset let. Zkoušela je použít v Očistcové kapli již v roce 2008, ale restaurátoři s nimi ještě měli malé zkušenosti, proto jejich použití odložili na později. Při třetí etapě dokončili opravy maleb na severozápadní a jihozápadní stěně.

Kaple již absolovovala dvě opravy v první dekádě 21. století. Práce za 412.000 korun v letech 2017 až 2018 z poloviny hradil Pardubický kraj, z poloviny město Litomyšl. V současné době jednají zástupci Fakulty restaurování o financování oprav poslední části kaple.

Kaple z roku 1732 zvaná někdy i Očistec patří k piaristickému kostelu a těsně přiléhá k západnímu křídlu budovy piaristické koleje. Ojedinělá památka vznikla v 17. a 18. století. Konaly se v ní mše za zemřelé, modlitby za jejich duše měly ukrátit jejich čas strávený v očistci.

Vzhled kaple měl vzbuzovat respekt, pokoru, zároveň ale i víru a naději. Nástěnné obrazy diváky poučovaly o hříchu a trestu, marnosti a konečnosti lidského bytí. Směrem vzhůru však výjevy nabývaly na naději a na barevnosti. Výzdoba tvořila kulisu kázáním a vytvářela ve věřících sebereflexi a umocňovala prožitek z církevního obřadu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)