Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V karlovarské nemocnici mohou pacienti vyhledat pomoc duchovních

Kraje: Karlovarský / juml / ČTK / 11. února 2019 17:36
V karlovarské nemocnici mohou pacienti vyhledat pomoc duchovních

Karlovarská nemocnice
Autor: nemkv.cz

Karlovy Vary - V nemocnicích v Chebu a Karlových Varech mohou pacienti vyhledat pomoc duchovních z církví, které v regionu působí. Zájem o duchovní službu se v poslední době zvyšuje. Představitelé církví se současně snaží pracovat i se zdravotním personálem a připravit ho na případné eventuality, spojené například s příjmem turistů ze zemí s jinými náboženskými zvyky. S přáním setkat se s duchovním se mohou pacienti obrátit na personál nemocnice, řekl dnes novinářům mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

"V Chebu je to trošku jednodušší, protože tam máme k dispozici nemocniční kapli. V Karlových Varech v rámci stavebního generelu také uvažujeme, že by tam vzniknul takový prostor. Jinak pokud pacient projeví zájem o návštěvu duchovního, tak samozřejmě máme seznam kontaktů na jednotlivé církve, které působí v našem obvodu. Kontaktujeme ty duchovní a zprostředkováváme tyto schůzky," popsal Podracký.

Kromě římskokatolické církve působí v Karlovarském kraji také představitelé československé husitské církve a také židovského náboženství. "Naším úkolem je kromě jakési duchovní útěchy také zajistit, aby i člověk na sklonku svého života byl vnímán jako plnohodnotná lidská bytost a aby se tak sám i cítil. V době, kdy je zdravotní personál přetížen administrativou a zahlcen přesnými technologickými postupy, je dobré nezapomínat, že na obou stranách jsou stále lidé," popsal kněz československé husitské církve Lukáš Bujna.

Zástupce judaismu Lukáš Květoň připomněl, že nemocnice by měly být připraveny i na příjem pacientů z jiných náboženství. Do lázeňských Karlových Varů totiž stále častěji míří například turisté z Izraele, ale například i z muslimských zemí. "Pokud nemocnice přijme ortodoxního žida, měla by být připravena na to, že by bylo vhodné, aby byl například ošetřován osobou stejného pohlaví, nebo aby mu nebylo servírováno vepřové maso," řekl Květoň.

Duchovní podporu a útěchu umí představitelé církví poskytnout nejen samotným nemocným, ale případně i jejich blízkým. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 137)