Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dřevěný kostel v Broumově bude mít nové zabezpečení

Kraje: Královéhradecký / / ČTK / 19. února 2019 0:08
Broumov -

Dřevěný kostelík Panny Marie v Broumově na Náchodsku prochází obnovou. Hřbitovní kostel je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních staveb ve střední Evropě, řekl ČTK správce broumovského kláštera Přemysl Sochor. Práce začaly loni v říjnu a měly by skončit v březnu. Obnova kostela vyjde asi na dva miliony korun, většina peněz jde z dotace Integrovaného regionálního operačního programu.

"Obnova spočívá v kompletní výměně zastaralého elektrického vedení, světel, protipožárního zabezpečení a také v instalaci nového zabezpečovacího zařízení včetně kamer, které tam chyběly. Nové osvětlení vzniká v ochozu," řekl ČTK Sochor. Kamery budou napojeny na pult centrální ochrany broumovské městské policie. Kostel je po dobu oprav veřejnosti nepřístupný.

Kostel zasvěcený Panně Marii vznikl v 15. století na místě staršího. Podle legendy byla původní stavba založena ve 12. století pohanskou princeznou, která tam měla být pokřtěna. Dnešní podoba kostela pochází pravděpodobně z roku 1450. Je výjimečný nejen svým stářím, ale i technikou stavby. Nemá jediný hřebík, ale má hrázděnou konstrukci z mohutných dubových trámů. Celá trámová konstrukce lodi a kněžiště, stropu a krovů, na které je nasazena vysoká zvonice, tvoří jeden celek. Loď kostela po celém obvodu obklopuje krytý ochoz, do kterého byla přemístěna řada renesančních a empírových náhrobků ze zrušených hrobů.

"V interiérech jsou nejvzácnější šablonovité malby na stropě i obvodu zdí, nejstarší jsou gotické. V ochozech byly umístěny také dřevěné desky, které zachycují historii Broumova. Je to taková kronika psaná na dřevě. Nyní jde o kopie, originály jsou v klášteře," řekl ČTK Sochor. Z desek lze vyčíst například to, že v roce 1542 trápily místní obyvatele velké nálety kobylek nebo že v roce 1847 spadl na broumovské území meteor.

Vzácnou vnitřní výzdobu krášlí i kopie obrazu z počátku 17. století, na kterém je vyobrazen Broumov s klášterem. "Jde o jedno z nejstarších vyobrazení Broumova," řekl ČTK.

Na webu kláštera je uvedeno, že pro návštěvníky je kostel běžně přístupný od června do září, a to od 9:00 do 17:00. V sobotu, kdy je bohoslužba, si lze památku prohlédnout do 16:30. Mimo sezonu je přístupný po domluvě. V kostelíku se vybírá vstupné. "Uvnitř to na mne působí tajemně. Kostel je starobylý a zároveň malebný, cítím se tam moc hezky," dodal Sochor.

Kostel, který je od roku 2008 národní kulturní památkou, patří Benediktinskému opatství sv. Václava v Broumově, v současnosti není v klášteře řeholní komunita.

Tlak na efektivnější zabezpečení historických dřevěných kostelíků v ČR zesílil po požáru vzácného dřevěného kostela v třinecké části Guty na Frýdecko-Místecku v srpnu 2017. Jeden z nejlépe chráněných dřevěných kostelů v ČR má po nedávné rekonstrukci Hradec Králové. Město, kterému kostelík svatého Mikuláše z počátku 17. století patří, investovalo půl milionu korun do zabudovaného automatického protipožárnímu zařízení, které by mělo zlikvidovat požár v samém zárodku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)