Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kardinál Duka pojede do Vatikánu na summit o zneužívání, sešel se s oběťmi

Domácí zpravodajství / / ČTK / mn / 19. února 2019 13:22
Kardinál Duka pojede do Vatikánu na summit o zneužívání, sešel se s oběťmi

Kardinál Dominik Duka
Autor: Wikipedia.org / Claude Truong-Ngoc / Creative commons

Praha -

Větší otevřenost římskokatolické církve v ČR v případech sexuálního zneužívání ze strany duchovních požadují dvě desítky signatářů dopisu kardinálovi Dominiku Dukovi. Napsali mu před summitem předsedů biskupských konferencí v Římě, kde budou společně s papežem Františkem jednat o prevenci takových činů. Signatáři dopisu chtějí, aby tuzemská církev zpřístupnila archivní materiály, pracovala s oběťmi a pachateli a aktivně informovala veřejnost.

Summit o ochraně dětí a mladistvých v církvi bude ve Vatikánu od 21. do 24. února a kardinál Duka bude české katolíky zastupovat jako předseda České biskupské konference. Hlavní tři témata summitu jsou zodpovědnost, převzetí zodpovědnosti a transparentnost.

"Předseda České biskupské konference (ČBK) se na toto setkání připravuje a shromáždil na něj informace o situaci v ČR, specificky i v rámci katolické církve," řekla ČTK mluvčí ČBK Monika Klimentová. Připomněla, že situace v českých zemích a třeba v Německu, na níž poukazují signatáři dopisu, je odlišná. V Německu se rozkrývají případy staré desítky let či půlstoletí, tedy z doby, kdy církev v Československu bojovala o přežití.

"U nás v současné době evidujeme deset případů duchovních, kteří byli od roku 1990 odsouzeni za sexuální delikty nejen s nezletilými. Pan kardinál se s některými oběťmi a jejich rodinami již setkal, na radu psychologů však v soukromí, aby obětem vyjádřil podporu a bolest nad tím, co museli prožít," uvedla mluvčí.

V rámci příprav se konal kněžský den v Arcidiecézi pražské a studijní den biskupů a představitelů řeholí, kde se účastníci touto problematikou zabývali a debatovali s odborníky na trestní a kanonické právo, dětskými psychology, terapeuty a zástupci Policie ČR.

Od roku 2015 existuje společná směrnice ČBK a konferencí vyšších řeholních představených v ČR pro postup v případech trestných činů pohlavního zneužití osoby mladší 18 let duchovním či laikem v rámci činnosti církve. Pokud se prokáže pachatelova vina, je potrestán nejen podle trestního práva, ale i podle práva církevního.

Minulý týden zprostil jesenický soud obžaloby bývalého kněze Adama Stanislava Kuszaje, který byl viněn ze zneužívání tehdy šestnáctiletého ministranta. Před osmi lety mu týž soud uložil za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže půlroční trest s podmíněným odkladem na dva roky, soud mu navíc zakázal po tři roky pracovat s dětmi do 18 let. Na základě rozsudku byl suspendován a kněžskou práci vykonávat nemohl. Nyní ho soud zprostil s tím, že nebylo prokázáno, že se skutek stal. Kuszaj byl podle soudu odsouzen neprávem na základě nevěrohodné výpovědi.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)