Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Matka představená: Zneužívání jeptišek kněžími je problém i v Polsku

Ze světa / juml / ČTK / 21. února 2019 16:29
Matka představená: Zneužívání jeptišek kněžími je problém i v Polsku

Jolanta Olechová
Autor: repro TVN24

Varšava - Problém sexuálního zneužívání jeptišek kněžími už dávno existuje i v Polsku. Uvedla to generální tajemnice konference řeholnic v Polsku Jolanta Olechová. Její slova vyvolala v silně katolickém Polsku rozruch, poznamenala agentura AFP.

Olechová v interview katolické agentuře KAI navázala na vyjádření papeže Františka z počátku měsíce, kdy pontifex připustil, že dochází k sexuálnímu zneužívání jeptišek kněžími. Papež zmínil i případ, kdy si z nich udělali sexuální otrokyně.

Sama Olechová prožila v klášteře půl století a 12 let byla představenou řádu. Měla co do činění s několika případy zneužití, neví ale, nakolik je tento jev rozšířen, bádání v tomto směru nevedla. Případy, s nimiž se setkala, hlásila nadřízeným dotyčných kněží či řeholníků.

"S jakým výsledkem, to nevím. Nikdy se tyto věci nezveřejňovaly," dodala Olechová. Neví ani, zda v Polsku byli pachatelé potrestáni, s výjimkou jediného případu, ve kterém je ale vázána tajemstvím. Vzpomněla si na případ, kdy mladá jeptiška otěhotněla a musela z řádu odejít, zatímco "otec dítěte je nadále duchovním a zcela jistě nepocítil následky svého chování".

Papež podle Olechové udělal dobře, že problém veřejně nastolil. I unie abatyší vyzvala jeptišky po celém světě, aby takové případy hlásily. "Neví se, zda to něco změní, ale přinejmenším si někteří uvědomí, že čas skrývání problému končí," řekla.

V Polsku podle statistik katolické církve v roce 2016 působila stovka ženských řádů s přibližně 18.000 jeptiškami.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)